(kép: Flickr - Fungleo)
A szoptatás sok szempontból jobb a kisgyermek immunrendszerének, mint a tápszeres táplálás. Ez részben magának az anyatejnek köszönhető, azonban a szopás mechanizmusa is olyan élettani, főleg hormonális folyamatokat indít be, ami az immunrendszer fejlődését segíti. Emellett a garatizmok használata szopás közben a csecsemőkben a fülkürt működésének is jót tesz, edzésben tartja, ami nagyon fontos, hiszen a fülkürtműködési zavar az alapja a középfülgyulladásnak, de legalábbis komoly résztvevője ennek betegségnek.
Nemrég egy jó összefoglalót írtak amerikai kollégák ebben a témában, összeszedve az eddig megjelent idevágó irodalmat, ebből szeretnék egy pár dolgot kiemelni:
- Az anyatej fehérvérsejteket, citokineket, kolóniastimuláló faktorokat, lítikus enzimeket tartalmaz, elősegíti a csecsemő nem specifikus immunrendszerének működését. Gátolja a biofilmek kialakulását az epipharynxban. Emellett például a Haemophilus influenzae elleni specifikus védelmet is kifejezetten javítja.
- A táplálás módja, és a középfülgyulladás kialakulásának rizikója között egyfajta dózis-hatás görbe húzható. Minél inkább szopik a csecsemő, és minél ritkábban kap cumisüveget, annál ritkábban alakul ki középfülgyulladás, míg minél inkább előtérbe kerül a cumisüveg, a középfülgyulladás rizikója egyre jobban nő. Egyébként a csecsemő életének első 6 hónapjában szinte pontosan kétszer akkora eséllyel alakul ki középfülgyulladás a nem szoptatott gyerekeknél, mint a mellről tápláltaknál.
- A középfülgyulladást illetően a szoptatás védő szerepe a későbbi életkorban kérdéses. A legtöbb kutatás 2-3 éves kor vagy afelett már nem mutatott ki összefüggést a szoptatás és a középfülgyulladás rizikójának csökkent volta között.