Találtam egy jó videót a Massachusetts Eye and Ear Infirmary, bostoni szemészeti és fülészeti központ youtube anyagában a dobhártyába helyezendő, úgynevezett ventillációs vagy grommet tubusról. Ezt akkor szükséges berakni, ha a dobüregben a fülkürt nem megfelelő működése miatt tartósan vákuum keletkezik, majd következményes krónikus savós középfülgyulladás alakul ki. ITT már írtam a fülkürtről, az orrgarat és a középfül viszonyáról, ami akár tubushoz is vezethet.
Egyébként meg akartam keresni, hogy mi a leírt, hivatalos magyar ajánlás a ventillációs tubus behelyezésére vonatkozóan, de nem találtam ilyet. Pedig megnéztem a 1999-es Ribári tankönyvet, a 2002-es Fül- Orr- Gégegyógyászat Szakmai irányelves és algoritmusos szuplementumát, és a 2009-es Fül- orr- gégészeti útmutatót is. A google-ban sem jutottam sehova ez ügyben. Ha valaki kolléga tud ilyenről, tegye meg, hogy megírja nekem!
Viszont találtam ITT egy jó cikket arról, hogy kanadai fül- orr- gégészek hogy látják, mikor javasolt behelyezni a ventillációs tubust. Ők 6 javallatot találtak:
- tartós savós középfül gyulladás ("persistent effusion")
- legalább 3 hónapon át fennálló, antibiotikumra nem reagáló savós középfül gyulladás (ezt én az első, konkrét időtartamhoz nem kötött kategóriához sorolnám)
- 6 hónap alatt legalább 7 középfül gyulladás
- a korábbi savós középfül gyulladások legalább 3 hónapig tartottak
- tartósan behúzott dobhártya ("abnormal tympanic membrane"-nek írták, gondolom az abnormal jelen esetben = behúzott)
- kétoldali, legalább 20dB-t elérő vezetéses halláscsökkenés
Szabad vitatkozni!