Ez a bejegyzés olvasói kérésre született. Az illető olvasó egyébként kolléga, vélhetően ezért sikerült egy olyan témára tapintania, amiről nehéz írni, vagyis nehéz jót írni. Ugyanis a veleszületett szűk hallójárattal nagyon nehéz mit kezdeni. Megkockáztatom: sajnos nincs mit kezdeni. De ahhoz, hogy ezt így ebben a formában ki lehessen jelenteni, lássuk mi a helyzet a szűk hallójárattal, úgy általában:
Mi okozhat szűk hallójáratot?
- Szűk hallójárat, mint veleszületett adottság
- Fejlődési rendellenesség, bár ez inkább a hallójárat hiányával jár (atresia), nem pedig szűkületettel
- Hallójárati exostosis, azaz csontkinövés, ami típusosan azokban jelentkezik, akiknek a fülét sokszor éri víz (úszók)
- Akut vagy krónikus hallójáratgyulladás, esetleg dobhártya- vagy középfül gyulladás. Ide tartozik a hallójárati polip okozta szűkület is
- Jó- és rosszindulatú daganatok
- Trauma, bár azt hiszem talán ez a legritkább ok, hogy szűk legyen a hallójárat
A kezelési lehetőségekről fordított sorrendben írnék:
- Trauma: Ha valami balesetből adódóan beroppan a hallójárat, akkor ki kell emelni. Ami így egyszerűen hangzik, de ez a hallójárati beroppanás vélhetően egy nagyobb probléma (állkapocstörés, koponyatörés, stb.) kis része, tehát komplex traumatológiai ellátás szükséges.
-Daganatok: Szóba jön műtéti eltávolítás, rosszindulatú daganat esetén sugárkezelés, esetleg kemoterápia. Természetesen itt a fő szempont a daganat teljes kiirtása, nem a hallójárat szűkületének megoldása.
- Gyulladások: Akut hallójárat gyulladás szinte mindig szűkíti a hallójáratot, megoldása gyógyszeres és/vagy helyi kezelés. Részletesebben erről
ITT már volt szó. Krónikus vagy akut középfül gyulladás is okozhat szűkületet a hallójáratban, méghozzá a dobüregből folyamatosan folyó genny által. Végső soron ez hallójárat gyulladást is okoz, és az vezet szűkülethez. Speciális és ritka dolog a hallójárat "süppedése", ami a középfülgyulladás egyik szövődményének, a csecsnyúlvány gyulladásnak (mastoiditis) a jele. A mastoiditisről
ITT már írtam részletesebben. Megoldása antibiotikum, gyulladásgátlás, de műtéti feltárás is szükséges. Tőlünk nyugatabbra már próbálkoznak csak gyógyszerrel, úgy tűnik jók az eredmények, de erről majd lesz egy külön bejegyzés. Szintén nem túl gyakori, hogy a folyamatos gyulladás miatt hegek beszűkítik, majd teljesen kitöltik a hallójáratot. Műtétileg lehet ilyenkor hallójáratot képezni, de nem egy egyszerű műtét, legalábbis az anatómiai adottságok (szűk, hosszú, párás járat) miatt a műtéti terület áthámosodása lassú és bizonytalan folyamat. Szintén még a gyulladásokhoz tartozik a polip okozta szűkület, mely általában az úgynevezett cholesteatomás középfül gyulladás jele. Ilyenkor "rendes" fülműtétet, tympanoplasticát kell végezni, az fogja megoldani a betegséget. A hallójárati polip eltávolítása önmagában nem kezelés! Rendkívül ritkán idült dobhártya gyulladás vagy hallójárat gyulladás is járhat polipképződéssel, ilyenkor rendszeres helyi kezelés segíthet.
- Hallójárati exostosis: A hallójárati csontkinövések eltávolítása műtéti úton lehet, de ezzel a műtéttel is ugyanaz a baj, mint a pár sorral feljebb említett hegek miatti műtéttel.
- Fejlődési rendellenesség (atresia): Általában komplexebb rendellenesség része, hogy nem fejlődik ki hallójárat. Ezt megintcsak műtéti úton lehet helyrehozni, lsd. exostosis és hegek okozta szűkület.
- Anatómiai adottság: Végre valahára eljutottam oda, amiért íródott ez a bejegyzés. Jogosan lehetne kérdezni, hogy ha a fentiek alapján létezik műtét a különböző okból kialakult szűk hallójáratra, akkor miért nem tágítjuk ki azoknak a hallójáratát, akiknek "csak úgy" szűk? Ahhoz azt is tisztázni kell, hogy milyen problémát okoz, ha valakinek eleve szűk a hallójárata. Felgyülemlik benne a váladék? Visszatérő hallójárati gyulladása van? Ezek miatt önmagában nem éri meg műtétileg kitágítani a hallójáratot. Nem beszélve arról, hogy ha a szűk hallójárat adottság, nem pedig valami betegség szövődménye, akkor ott nem szűkületet okozó szövetet kellene eltávolítani, hanem az adott hallójáratot tágabbá tenni. Itt pedig belép az a tény, hogy a hallójárat első fala a rágóizület hátsó fala is egyben. A hallójárat hátsó falának egy részében pedig az arc mimikai beidegzéséért felelős ideg fut. Tehát ha valakinek eredendően szűk a hallójárata, akkor akár előre, akár hátra szeretnénk tágítani a járatot, nagyon fontos képletekben tudnánk kárt okozni.
De akkor mit lehet tenni? Ha túl gyakran túl sok fülzsír képződik, akkor időszakosan paraffinolaj becsepegtetésével ezt meg lehet előzni, vagy legalábbis könnyebb kimosni a hallójáratból. Vagy pedig fül- orr- gégészeten kimossuk, kitisztítjuk. Hozzá nem értőnek (saját magának) fülbe nyúlni tilos! Ha inkább az a probléma, hogy sokszor alakul ki hallójárat gyulladás, akkor vigyázni kell, hogy ne menjen víz a fülbe, és legyen otthon tartalékban gyulladásgátló fülcsepp. Így az első jeleknél már el lehet kezdeni csepegtetni a fülbe, nehogy komolyabb gyulladás alakuljon ki. De ennél többet nem nagyon lehet tenni szűk hallójárat esetén. Viszont nézzük a jó oldalát: a szűk hallójárat önmagában, ha a fenti problémák kontroll alatt vannak, nem okoz semmiféle hátrányt az életben.
Remélem megválaszoltam a kérdést, illetve mindent leírtam, ami ezzel kapcsolatban fontos lehet! Ha nem így történt, akkor várom a további kérdéseket, kommenteket.