Kicsit mélyebben utána akartam nézni a dobhártya vérellátásának, és meglepően nagy effortot kellett kifejtenem, hogy egy emészthető kép alakuljon ki bennem a dobhártya vaszkularizációjáról. Úgyhogy szeretnék másokat megkímélni ettől a munkától azzal, hogy leírom, hogy mire jutottam. A gond az volt, hogy még véletlenül sincs két olyan cikk, ahol pontról pontra megegyezne a vérellátás leírása, pedig jó pár leírást, kutatást átnyálaztam hozzá, ezeket a bejegyzés végén fel is sorolom. Szóval ami kép összeállt bennem, az egyfajta statisztikai eredmény :). Ami a legtöbb helyen szerepelt, illetve a legtöbb helyen egyformán szerepel, azt fogadtam el. Emellett a nómenklatúra is gond, mert bizonyos képleteknek már csak az angol irodalomban van nyoma, a klasszikus, általunk tanult latinos nevek nem minden esetben állnak rendelkezésre. Egyébként abban hálisten egyezés van, hogy a dobhártya vérellátás alapvetően belülről történik, és a hátsó negyedek vérellátása jobb, mint az első negyedeké.
A külső artériás vérellátás nem jelentős. Itt a fő tettes az arteria auricularis profunda, ami az arteria maxillaris interna ága, és a hallójárat alsó falán bukkan fel a rostos dobgyűrű előtt. Belül viszont 2 nagy rendszer alakult ki:
- Egyrészt egy artériás fonat indul belül, a kalapács nyakától lefelé a markolaton, ami aztán szétterülő kis ágakat ad a dobhártyára. Ez a "mallear artery" (nem találtam latinul sehol), az a. tympanica anterior (a. glaseri) ága, és a ligamentum malleolare anteriuson át fut be előlről, emellett anasztomizál az a. meningea media kis ágával elől-felül.
- Másrészt van egy artériás gyűrű a dobhártya, dobgyűrű mentén belül. Ebből a malleolar artery-hez hasonlósan szintén sugárirányban, csak fordítva, kívülről befelé indulnak erek a dobhártya belfelszínére, amik részben összeköttetésben vannak a malleolar artery kis végágaival. Ezt a gyűrűt is egy anasztomózis alakítja ki, aminek a két főszereplője az arteria tympanica anterior (arteria glaseri) elől, és az arteria tympanica posterior hátul. Az előbbi az arteria maxillaris interna ága, és a fissura petrotympanicában lép a dobüregbe. Így előlről-felülről közelíti meg a dobhártya belfelszínét. A második az a. stylomastoidea ága, ami az a. maxillaris internából ered, és a chorda kilépésénél jön be a dobüregbe, és megy a szélre, hogy részt vegyen a dobhártya körüli gyűrű vérellátásában. Ez tehát a hátsó pillére az artériás gyűrűnek.
Felhasznált irodalom:
Tympanic membrane vessel revisited: a study in an animal model;
Vascular Supply of the Tympanic Membrane and the Ossicular Chain;
An endoscopic method of tympanic membrane fluorescein angiography;
Management of Bleeding in Exclusive Endoscopic Ear Surgery: Pilot Clinical Experience;
Investigating the tympanic membrane blood supply: A preliminary cadaver study