A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Mennyi idő után esik ki a ventillációs tubus a dobhártyából?

2016.06.14. | drHorváthTamás | komment

Címkék: fül dobhártya középfül ventillációs tubus grommet tubus középfülgyulladás savós

A ventillációs tubus behelyezése kapcsán a leggyakoribb jogos kérdés, hogy mégis várhatóan mennyi ideig marad benn a tubus, mikor fog kiesni. Én erre kb. 4 - 14 hónapot szoktam mondani, mert ezt nem lehet pontosabban, személyre szabottan kiszámítani, csak valami ilyesmi tartományt lehet megadni. Van amikor pár nappal - pár héttel a behelyezés után kiesik, de annak a hátterében mindenképpen valami technikai malőr állhat, pl. a behelyezés nem volt tökéletes (hangyányit nagyobb volt a paracentesis nyílás, vagy nem akadt be rendesen a tubus belső pereme, stb.), pláne, ha egy olyan fertőzés lép fel a behelyezés után, hogy a profúz fülfolyás nemes egyszerűséggel kimossa a dobhártyából a tubust.

Ha ilyen nem következik be, akkor jellemezően hónapokban kell gondolkodni, és a saját tapasztalatom megegyezik a szintén kellően tág határokat mutató szakirodalmi adatokkal (1, 2, 3, 4). Van egy 6 évvel ezelőtti, koreai free fulltext cikk, ahol azt nézték a szerzők, hogy van-e olyan faktor, ami befolyásolja a kilökődés idejét, de igazából csak azt találták, hogy annak a betegnek a füléből, akinek már volt korábban tubus a dobhártyájában, hamarabb esik ki, mint a "szűz" dobhártyájú betegek füléből, illetve a sima savós esetekben is hamarabb esik ki, mint a sűrű, mucosus, esetleg a gennyes dobüregi folyadékkal bíró betegek dobhártyájából. De sem demográfiai adatok, sem az előzetes halláseredmény, sem az orrmandula mérete nem befolyásolta a kiesés idejét. Ezzel szemben egyébként korábban mások azt találták, hogy ha fiatalabb a beteg (10 évesnél fiatalabb), akkor hosszabb ideig marad benn a tubus, mint az idősebbekben, de ennyi, más érdemi nincsen.

süti beállítások módosítása