Az előző bejegyzésben írtam a szívóval történő fültisztítás mellékhatásairól, de a sort lehet folytatni a fülmosással. Az ember hajlandó ezt a procedurát is a banális gusztustalanságok közé sorolni, amiben részben igaza van, de ugyanakkor mégsem.
Miért érdekes a fülmosás?
Nálunk fül- orr- gégészeten végzik ezt rutinszerűen, míg tőlünk nyugatabbra ez inkább háziorvosi feladat, amivel nem teljesen értek egyet. Ugyanis fülmosás után illik belenézni a hallójáratba, mivel a fülmosásnak is lehetnek szövődményei. Még akkor is, ha a betegnek rögtön utána nincs is panasza. Márpedig a mosás utáni fülbenézésnek csak akkor van értelme, ha az illető orvos, aki belenéz, tud tájékozódni a fülben. Viszont a magyar háziorvosok a tapasztalataim szerint nem igazán tudnak fület vizsgálni. Ami nem baj, ha fülpanasz esetén inkább gégészetre küldik a beteget, mintsem saját maguk próbálnák megoldani a dolgot. Szerencsére ez általában így is történik.
A fülmosás szövődményei azért szerencsére nem gyakoriak, egy széleskörű kérdőíves tanulmány alapján egy ezrelék alá tehető. Két olyan kórkép van, ami ezek közül kiemelendő: az egyik a dobhártya kiszakadása, a másik a hallójárat gyulladás. A dobhártya kiszakadását a vízsugár okozza. Ez ügyben hátrányban vannak azok, akiknek gyermekkorukban sokszor volt középfül gyulladásuk, vagy más oknál fogva, de elvékonyodott dobhártyával bírnak. A hallójárat gyulladás egy érdekes kérdés lehet. Most a víz okozza a gyulladást, vagy pedig már a fülzsír okozta nyomás miatt gyulladt be a hallójárat, amire a víz csak rátesz egy lapáttal? Mindenesetre bármelyik is az ok, a gyulladás sajnos nem azonnal következik be. Azért írtam, hogy sajnos, mert ez a szövődmény gyakorlatilag nem fedezhető fel azonnal, csak esetleg másnap, harmadnap érzi a beteg, hogy fáj a füle, esetleg rosszul is kezd (ismét) hallani rá.
Megemlítendő jelenség még fülmosás kapcsán a szédülés (belsőfül közelsége), illetve a hallójárat sérülése is, melyet főleg maga a fecskendő okozhat, ha hozzáér a vékony hallójárati bőrhöz.
Mikor ne mossuk ki a fület?
- ha ismert tény, hogy a betegnek lyukas a dobhártyája
- ha azt a fülét operálták
- ha korábban már volt probléma fülmosás során
- ha éppen zajló gyulladás van a fülben
- ha a beteg csak arra fülére hall
Ilyen esetekben mindenképpen célszerű inkább szívóval eltávolítani a fülzsírt