A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

A dobüregi folyadék viszkozitásának preoperatív markere idült savós középfül-gyulladás esetén

2015.11.17. | drHorváthTamás | komment

Címkék: fül gyermek fül orr gégészet középfül középfülgyulladás savós neutrofil/limfocita arány

Nem akartam lelőni a poént a címben, de persze ez is a neutrophil-lymphocyta ratio :). Múlt héten írtam arról, hogy az NLR-t mennyi területen nézik mostanában, erre mikor rákattintottam a "A novel predictive marker for the viscosity of otitis media with effusion" című cikkre tegnap, nem gondoltam volna, hogy ott is erről írnak majd.

Az a lényeg, hogy hát az általánosan idült savós középfül-gyulladásnak hívott betegség/állapot sokszor nem is savós, hanem mucosus, és felmerült, hogy amikor savós, akkor az nem is annyira fülkürtműködési zavar, hanem egy bakteriális fertőzés, míg a mucosus viszont fülkürt probléma. A cikk szerzői megnézték, hogy ezt alá lehet-e támasztani azzal, hogy a gyulladásra jellemző emelkedett NLR értéket találják a hígabb folyadékban, és alacsonyabb NLR értéket a sűrübb folyadékban, és igazuk lett. 1,38 NLR érték alatt nagyobb eséllyel mucosus, efelett nagyobb eséllyel savós dobüregi folyadék lehetett leszívni paracentesis során. Tehát esetleg már egy vérképből (vagyis az abból derivált NLR-ból) meg lehet mondani előre, hogy mire számíthatunk felszúrás esetén, illetve milyen eséllyel kellhet grommet tubus. Úgy legyen!

Még egy kis bónusz NLR, ugyanebben az International Journal of Pediatric Otolaryngology számban a gyerekkori Bell paresisben is nézték az NLR-t. Ez már kőkemény. Tényleg úgy tűnik, hogy most bármit el lehet adni, amiben az NLR-t nézik.

 

süti beállítások módosítása