Miért érdemes az antibiotikum rendelésre vonatkozó irányelveket betartani és milyen következménye van, ha ezeket nélkülözzük? Ludwig Professzor Úr előadásából idézünk az Országos Infektológiai Továbbképzésről.
Megfigyelt jelenség, hogy számottevően megnőtt a rezisztens baktériumok aránya az elmúlt évtizedekben a legtöbb gyakran használt antibiotikum csoporttal szemben. Ennek számos oka van, de köztük különösen fontos a nagy tömegű "homogén" antibiotikum alkalmazás, ami a szelekciós nyomás következtében törvényszerűen rezisztencia kialakulásához vezet. Az antibiotikumok változatos alkalmazása, betegséghez adaptált kiválasztása segíthet a rezisztencia további növekedésének megfékezésében.
A légúti infekciók a leggyakoribb infekciók közé tartoznak. A garatgyulladás, mandulagyulladás legfontosabb kórokozója a Streptococcus pyogenes, amely nem csak egyszeri akut infekciót, hanem visszatérő megbetegedést is tud okozni. Kezelésében választandó gyógyszer a 10 napos orális penicillin kezelés, amely 10%-os klinikai és 15-20%-os bakteriológiai kudarccal jár. A második vonalbeli antibiotikum közül a 2. generációs cephalosporinok tűnnek a legkedvezőbbeknek, közölük a cefprozil, amely a legkevésbé befolyásolja a normál torok flórát, de mellette a cefuroxim is hatékony alternatíva. Ezek penicillin allergia esetén is a választandó antibiotikumok közé tartoznak.
Heveny arcüreggyulladás, középfülgyulladás esetén a Streptococcus pneumoniae, Haemophylus influenzae, Moraxella catarrhalis a leggyakoribb, ezekben a ma javasolt elsőnek választandó antibiotikum az amoxicillin emelt dózisa, de reális alternatívák az említett 2. generációs cephalosporinok, amelyek előnye a béta-laktamáz stabilitás és a kevesebb gastrointestinalis mellékhatás.
A magyar gyakorlatban egyértelmű túlhasználtsága jellemző például a levofloxacinnak. A fluorokinolonok igen értékes tagjai az antibiotikum palettának, klinikai értékük azonban csökkent a jelentőssé vált rezisztencia miatt. Emellett a fluorokinolonok a Clostridium difficile infekciók jelentős "induktorává" váltak Magyarországon. Hatásuk megőrzéséhez racionális alkalmazásukra van szükség, ehhez célszerű csak nagyon meggondolt indikációban alkalmazni és inkább más hatékony antibiotikumot választani.
A makrolidek csoportjából kiemelendő clarythromycin és az azythromicin, amelyek kiválóan hatnak az intracelluláris kórokozókra és pl. penicillin allergia esetén jó alternatívák lehetnek Gram pozitív coccusokkal szemben. Fontos tudni, hogy a Streptococcus pneumoniae a makrolidekkel szemben kb. 30%-ban rezisztens, viszont hatékonyak Haemophilus influenzae-vel szemben.