Most jelent meg egy cikk a Journal of Cranio-Maxillofacial Surgery-ben az egyoldali arcüreg-gyulladás okairól. Sajnos csak az absztrakthoz férek hozzá, de már az önmagában is érdekes. Müncheni kollégák 174, egyoldali arcüreg-gyulladás miatt műtőasztalra került esetüket elemezték retrospektíven, és arra az eredményre jutottak, hogy 75%-ban valamilyen fogászati betegség vagy beavatkozás vezetett a betegség kialakulásához, és ebbe még nem vették be a sinus lifting vagy implantáció után kialakult betegséget. Orr eredetű okot csak 7.5%-ban találtak, 8 betegnél gyógyszer-okozta osteonecrosist, 2 esetben rosszindulatú daganatot találtak, és összesen 10%-ban nem sikerült kideríteni, mi indította el a betegséget.
Meglepett, hogy egyetlen papillomás - itt elsősorban invertált papillomára gondolok - beteget sem találtak, pedig egy az arcüreg természetes szájadékát lezáró papilloma is okozhatna egyoldali arcüreg-gyulladást. Vagy lehet, hogy ez a rhinogen okok között van felsorolva? De ha már külön kiemelik az osteonecrosist, akkor a papillomával is megtehették volna ugyanezt - ha volt egyáltalán ilyen betegük. Orr-eredetű okok esetén én elsősorban mondjuk egy az adott arcüreg szájadéka felé ferdülő orrsövényre gondolnék, vagy egy Haller sejtre.
Mindenesetre az a tény, hogy fogászati okból adódóan simán lehet valakinek arcüregproblémája, egyáltalán nem meglepő, lassan 6 éve lesz, hogy már itt a blogon is írtam erről. Inkább az arányok az érdekesek, illetve az, hogy ha fogászati eredetű egy arcüreg-gyulladás, akkor annak akár egész más mikrobiológiája lehet, mint a rhinogen sinusitisnek, jóval nagyobb eséllyel tartalmazva anaerob baktériumot. Ez pedig az antibiotikum választásnál lehet fontos.