A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Az orrpolipok ellen leggyakrabban felírt gyógyszerek

2013.12.20. | drHorváthTamás | komment

Címkék: orr gyógyszerek szteroid orrpolip

Massachusetts-ben csináltak egy felmérést, hogy az orrpolipok ellen milyen gyógyszerek kerülnek felírásra a környékükön. Főleg fül- orr- gégészeket kérdeztek meg (kb. 2/3), de más orvosok is, elsősorban alapellátásból szintén bekerültek a vizsgálatba.

Orrpolip diagnózissal a következő gyógyszereket kapták a betegek:
- 43,7% szteroidos orrspray
- 26,9% szteroid tabletta
- 26% antibiotikum
- 18,5% antihisztamin

Elég érdekes lista. Én egy ilyet tartanék ideálisnak:
- 90% szteroidos orrspray
- 9% szteroid tabletta
- 1% antibiotikum

A szteroid adott esetben még tablettában is teljesen rendben van, erről már egy éve írtam a 2012-es európai orrpolip állásfoglalás kapcsán. De azért elsősorban a spray formátumot kell erőltetni, ha az hatékonynak bizonyul, ami persze nem mindig alakul úgy. Az antibiotikumok közül a makrolidoknak úgy tűnik van gyulladásgátló hatása a baktériumölő képességen túl, ezért azzal már a krónikus melléküreggyulladás kapcsán is komoly terápiás kísérletek folynak. Viszont nálam ez lenne az 1%-nyi felírás, azaz a kvázi kísérletek. Illetve ha éppen felülfertőződés van, akkor is mehet az antibiotikum, de abban az esetben az egyáltalán nem az orrpolipnak szól, hanem a következményes felülfertőződésnek.

Az antihisztaminnak valójában igazi szerepet még nem találtak ki ebben a betegségben. Nem hiszek benne, hogy valaha érdemi, kifejezett hatást el lehet érni a poliposoknál ezekkel a szerekkel. De ki tudja, majd a sokadik generációs készítmények hátha bizonyítanak.

süti beállítások módosítása