A Mayo Klinika honlapján olvastam nemrég egy nagyon jó összefoglalót fenti témában.
A fej-nyaki daganatos elváltozások gyakran előrehaladott stádiumban kerülnek felismerésre. A hagyományos sebészi eljárások, kemoterápia, sugárkezelés csak korlátozottan eredményesek, emellett klasszikus sebészi módszerekkel a rejtett helyzetű tumorok csak komoly szövetroncsolás árán közelíthetőek meg. A hagyományos sebészi kezelés után többnyire hosszabb kórházi tartózkodás szükséges, emellett a betegek komoly nyelési és beszéd nehezítettséggel, táplálási problémákkal küzdenek, nagy nyaki hegek maradnak vissza.
A szájon keresztül alkalmazott robotsebészet, a TORS egy modern, minimál invazív, tehát igen kíméletes műtéti technika, amely során a sebész orvos által irányított robotkarok végzik el a műtétet, tehát nem közvetlenül, de a sebész operál.
A da Vinci robot három részből áll: egy sebészkonzolból, operációs asztalból és egy nagy-definíciós 3D optikai rendszerből. Egy robotkar kezeli a videót, három másik kar pedig az operációt végzi. A csuklós robot-kezek a szájon keresztül jutnak az operáció színhelyére. A sebész három dimenzióban látja az operáció folyamatát, kézmozdulatait pedig a robotrendszer arányosítja a test nagyságához úgy, hogy a sebész kézmozdulatai mikro-mozgást eredményezhessenek.
A robotsebészet technikai előnyei a precíz kivitelezés, a miniatürizálás lehetősége, a kézi gyakorlatnál sokkal nagyobb kiterjedésű mozgásra való képessége és az operáció közvetlen színhelyének háromdimenziós felnagyíthatósága.
A beteg számára nyújtott előnyök a kisebb műtéti megterhelés, hamarabbi gyógyulás, lerövidült műtéti idő, kedvezőbb optikai eredmény, kevesebb fájdalom és szövődmény lehetősége.
A da Vinci sebészeti rendszert nem csak fej-nyaki tumorok kezelésénél, hanem urológiai, nőgyógyászati, szívsebészeti műtéteknél is használják. A rendszert 800 kórház használja Európában ill. Amerikában, és 2006 végéig már 48 000 operációt végeztek el vele.
Itt egy video a robot működéséről: https://www.youtube.com/watch?v=bNXrbrsgYjs