Ilyet még nem láttam: az USA hivatalos fül- orr- gégészeti szakmai szervezetének alapítványa, az American Academy of Otolaryngology - Head and Neck Surgery Foundation fizetett hirdetésben figyelmezteti a kollégákat, hogy bizonyos betegségekben hogyan járjanak el. A Bulletinben találkoztam vele, le is fényképeztem:
5 darab tiltás (vagyis javaslat) került felsorolásra:
- Felesleges akut halláscsökkenés esetén koponya CT-t csináltatni (erről már volt szó ITT)
- Felesleges szisztémás antibiotikum szövődménymentes grommet tubusos fülfolyásra
- Felesleges szisztémás antibiotikum szövődménymentes hallójárat-gyulladásra
- Felesleges rutinszerűen röntgent csináltatni szövődménymentes melléküreg-gyulladás kivizsgálása kapcsán (erről is volt már szó ITT)
- Felesleges CT vagy MRI rekedtség esetén a gége vizsgálata előtt (!)
Azt hiszem a fenti listából a 3. és 4. pont Magyarországon is néhol probléma, és jogos felvetés lehet nálunk is. A többi dologgal itthon szerintem nem igazán találkozni, ami viszont jó hír. Az 5. felvetést meg egyszerűen nem is értem. Valahol előbb kérnek CT-t, minthogy megnézzék a gégét rendesen?
Egyébként fantáziáltam egy kicsit, és az jutott eszembe, hogy valahogy folyamatosan monitorozni kellene, hogy hol milyen guideline-okat használnak itthon a kollégák, mi alapján milyen vizsgálatokat és terápiát rendelnek el a leggyakoribb betegségek kapcsán. Aztán az eredmények összegzése után máris adja magát, hogy milyen problémákra kell fókuszálni, miről kell beszélni. Olyan témákat adna ki egy ilyen kutatás, amiről még a hazai lapokban is lehetne ilyen hirdetésforma iránymutatásokat csinálni. Ennek lenne értelme, bár persze az adatok begyűjtése macerás ügy. Pedig minden szempontból megérné, mind minőségbiztosításilag, mind költséghatékonyságilag, mind pedig képzésileg.