Nagy ellenzője vagyok a fülgyertyának. Szerintem semmit sem ér, nagyjából szemfényvesztés, viszont láttam emiatt megégett fület, tehát akár veszélyesnek is mondhatnám. Februárban a twitter híradó keretein belül arról is írtam már, hogy az USA-ban az FDA elutasította a fülgyertyát, sőt, a fülgyertya lobbi reklamációjának sem adott helyet. Ugyanakkor sajnos nincs kézzelfogható, felmutatható bizonyíték a kezemben a fülgyertya ellen. Ha olyan beteggel találkozom, aki a fülgyertyát emlegeti, próbálok tudományosan érvelni, hiszen született már Laryngoscope és Canadian Family Physician cikk is a témában. De tapasztalatom szerint sajnos a betegek egy kisebb, de elkötelezett csoportját sem egy szakorvos véleménye, sem az általa emlegetett szakfolyóirat cikkek nem hatják meg. Ők hisznek a gyertyában, kész, ez van.
Viszont most már van érdemi, a cikkeknél kézzelfoghatóbb fegyver is a kezemben a fülgyertya ellen, hohó! Konkrétan egy videóról van szó, amit dr. Christopher Chang kollégánk, a Fauquier ENT vezetője és bloggere készített, aki még nálam is elszántabb fülgyertya-ellenes. Nem átallott ez ügyben kísérleteket is csinálni, amiről aztán írt is egy bejegyzést, a videóját pedig én is belinkelem ide:
A videó lényege, hogy ami a művelet végén a gyertyából kiszedhető, az nem is a fülzsír, hanem égéstermék. Tehát nem hogy segítene a gyertya, még olyan dolgok is bekerülhetnek a hallójáratba, amiknek nem kéne, füst, illetve lerakódás a gyertyából.
Ennyi, nem tudok mást hozzátenni.