Úgy látszik, mostanság zsinórban rekordgyanús dolgokkal találkozom. Pár napja talán az eddigi legnagyobb orrmandulát vettem ki, bár ebben nem vagyok teljesen biztos, mindenesetre nagyon nagy volt. Most viszont 100%, hogy ennél nagyobb csont-idegentestet még nem vettem ki nyelőcsőből:
A dologban annyi füllentés van, hogy nem is én vettem ám ki -bár én akartam-, de az altatóorvos az intubálás során meglátta, hogy a retrocricoid térbe kinyúlik valami. Megfogta egy magill fogóval, és mikor elkezdte kihúzni kiderült, hogy az a kis nyúlvány egy nagy csontdarabban folytatódik. Mindegy, persze megcsináltam az oesophagoscopiát ha már ott voltam, hátha van ott még más is, esetleg látható sérülés, stb., de aztán nem találtam semmi egyebet.
A fenti elakadt csontdarabot egyébként az első fiziológiás nyelőcső szűkületnek megfelelő helyről szedtük ki, ami a metszőfogaktól számított 15-16 cm-re van felnőtt emberekben. Ez a felső nyelőcső záróizom a garat-nyelőcső átmenetben. A következő élettani szűkület az aortaív benyomata 26-27 cm-nél, végül 37-38 cm-nél a rekeszizom a 3. szűkület, ahol egyébként még tipikusan elakadhat a falat. Természetesen nem csak itt akadhatnak ételdarabok, hanem bárhol a nyelőcsőben, csak itt nagyobb eséllyel. Van például egy régi, 1978-as British Journal of Surgery cikk, amiben majdnem 2400 esetet dolgoztak fel, és a leggyakoribb idegentest lokalizáció a felső fiziológiás szűkület volt. Ugyanebben a tanulmányban a komplikációkról is jól lehet tájékozódni. Mind az enyhe, mind a közepes-súlyos komplikációk (ruptura, mély nyaki fertőzés, aspirációs pneumonia, fistula, stb.) aránya közel 1% volt, ami nem kevés, és persze benne van a tükrözés okozta iatrogén perforáció is. Tehát sem a falatelakadás, sem a kezelése nem veszélytelen ügy.