A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Mekkora zajt csinál egy fülészeti fúró?

2012.06.18. | drHorváthTamás | komment

Címkék: fül zaj zajártalom fülműtét

Fülműtétek kapcsán a betegek sokszor panaszkodnak a fúróra, néha még az érzéstelenítő injekciónál is rosszabbnak tartják a fúrással járó zajt. Teljesen jogosan, hiszen pont a hallószerv környékén bőgetjük a fúrót, de így még mindig sokkal biztonságosabban, szebben, és gyorsabban el lehet távolítani a felesleges csontot, mint mondjuk vésővel.

Érdekes kérdés, hogy kell-e tartanunk attól, hogy esetleg nem mi magunk okozunk-e a ténykedésünkkel halláscsökkenést a betegeknek. Egy hamburgi kollégák által nemrég publikált tanulmány szerint nem ennyire veszélyes a helyzet, olyan jelentős zajhatás nincsen, 4 cm-re a fúrás helyétől sohasem mértek 76dB-nél nagyobb zajt, sem vágó-, sem gyémántfúróval. Viszont további kérdések azért még felmerülnek. Egyrészt sztenderdizálási okok miatt ők most nem temporalis csonton, hanem művi anyagokon (fém, gumi) végezték a fúrást. Másrészt a 4 cm nagyon nagy távolság, például mastoidectomia során ennél jóval közelebb kell fúrni a belsőfülhöz, nem beszélve a fúróval végzett stapedectomiáról. Harmadrészt pedig szívóval együtt érdekes igazán a kérdés, hiszen a csontot-fúrót vízzel kell hűteni, azt pedig a csonttörmelékkel együtt el is kell szívni. Volt egy tanulmány, ami szerint a fúrás és szívás együtt akár 107dB-es zajt is csinál! Az pedig már jelentős hanghatás (lásd ITT).

Nyilván ezt a tényt a fúrógyártók sem hagyhatják figyelmen kívül, remélhetőleg a zajcsökkentés, mint egyik fő szempont fogja többek között vezérelni a jövőben a fejlesztéseket. Ugyanez a kérdés a szívóval végzett fültisztítás kapcsán is már felmerült, bár ott sajnos később sincs túl nagy esély a zajcsökkentésre. 

süti beállítások módosítása