A webbetegen nemrég kaptam egy olyan kérdést, aminek az egyik sarkalatos pontja az volt, hogy az illető mindenáron el akarja kerülni a szívóval történő fültisztítást, mert anno eléggé megszédült tőle. Igen, ilyen sajnos előfordul. Sőt, elvileg ennél még komolyabb problémák is adódhatnak.
Egyébként nem egy jó élmény, az biztos. Sok betegnél látom, hogy nem rajong érte, hangos, néha kissé fájdalmasabb is, mint a fülmosás. Szerencsére úgy tűnik, hogy annyira nem hangos, hogy halláskárosodást okozzon, legalábbis egy meglehetősen kis betegszámú vizsgálat során ezt állapították meg. De ilyenkor legalább látja az ember, hogy mit csinál, ellentétben a fülmosással, ahol nem. Ráadásul van egy csomó olyan helyzet (erről ITT), amikor nem szerencsés, sőt, esetleg tilos mosni a fület. Ilyenkor pedig marad a szívó.
A European Archives of Oto-Rhino-Laryngology-ban megjelent most egy 164 fő bevonásával végzett tanulmány, amiben arra voltak kíváncsiak, hogy a betegek hogyan tolerálják és mennyire szeretik a szívóval történő fültisztítást. Hát, mit mondjak, eléggé nem népszerű beavatkozás, ez így a szívó másik oldaláról eléggé meg is lepett. Nekünk, fül- orr- gégészeknek mindenesetre nagy tanulság. Összességében a betegek kevesebb, mint a fele (45%) szerint nem volt semmi gond a szívós módszerrel. 41%-nak lett utána átmeneti szédülése, 34%-nak a beavatkozás alatt is volt (a két csoport átfedhet). 28% zavaróan hangosnak ítélte a szívót, sőt, 11% halláscsökkenést is észlelt emiatt, ami ellentmond a fenti, kis esetszámú vizsgálatnak.
Annyiból kissé csalóka a fenti felsorolás és statisztika, hogy sok, korábban fülműtéten átesett beteg is volt, ahol az ún. nyitott technikás üreggel rendelkezőknél szignifikánsan több volt a probléma. Az egyébként egészséges fülü embereknél csak 1/3 panaszkodott. Mondjuk az is elég sok...
Ez az orvosok számára azt jelzi, hogy még egy ilyen -nekünk- banális beavatkozás során is türelemmel kell lennünk a beteg felé. Ugyanakkor zavaró érzés a dugult fül, sőt, bizonyos helyzetekben muszáj kitisztítani a fület, azért, hogy normálisan lehessen kezelni.