A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Sinus sphenoidalis Congdon-féle beosztása

2012.04.28. | drHorváthTamás | komment

Címkék: anatómia melléküregek iköböl sinus sphenoidalis

Az iköböl (sinus sphenoidalis) alakja, mérete rendkívül változatos. Nagyon sok nemes képlet deformálhatja, alakíthatja a falait, például az arteria carotis interna, vagy a nervus opticus, hogy csak a legkomolyabbakat említsem.

A nagyon variábilis dolgokat szeretjük osztályozni, nem kivétel ez alól az iköböl sem. Létezik egy olyan beosztás, ami az ékcsont pneumatizáltsága alapján 3 különböző sinus sphenoidalis típust különböztet meg. A rendszert Edgar Congdon 1920-ban alkotta meg 181 iköböl vizsgálata után (azt hittem, hogy megtaláltam az eredeti közleményt ITT, de nem...).

A legritkább a legkisebb, ún. conchalis típus. Ebből ő 5%-ot talált. Ebben az esetben az ékcsont alig pneumatizált, a sinus sphenoidalis nagyon kicsi. Le is rajzoltam sagittalis metszeten, ez az:



A második típus az ún presellaris, ebből ő 23%-ot talált. Ilyenkor a sinus eléri a sellát, és lefelé az epipharynx tetejéig leér. Ezen az ábrán látszik:



A harmadik típus a leggyakoribb, az ún. sellaris vagy postsellaris, 67%-ban talált ilyet. Ekkor az iköböl a sella alá vagy akár mögé is terjed, az ékcsont kifejezetten penumatizált.
Itt látható:



Érdekes beosztás, bár egyébként fül- orr- gégészetileg nincs olyan nagy jelentősége, inkább talán a hypophysis műtéteinél érdemes róla tudni. Bár olyan szempontból mégis jó tudni, hogy egyrészt a patológia akár a sella mögé is terjedhet az üregben, másrészt egy conchalis típusú sinus esetén kisebb eséllyel tudunk komoly szövődményt okozni a fal megsértésével.

süti beállítások módosítása