A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Gombócérzés a torokban: segít-e a diagnosztikában a nyelésröntgen?

2011.09.22. | drHorváthTamás | komment

Címkék: diagnosztika garat

A "gombócérzés a torokban" (globus pharyngeus) egy tipikus fül- orr- gégészeti panasz, számos betegségnek lehet a tünete. Pl. gyulladás, vagy sajnos akár daganat is tud ilyet okozni. De a gombócérzésnek van egy szűkebb értelmezési köre. Sokszor ezt a kifejezést akkor használjuk, ha a betegnek nincs más tünete, csak a gombócérzés, és a fül- orr- gégészeti vizsgálat során sem látunk érdemi betegséget. Amikor ebben az értelemben beszélünk erről a panaszról, akkor sokszor már kap egyfajta reménytelenség mellékízt is, mivel ezeknél a betegeknél gyakran, sőt talán legtöbbször végül akárhogy is vizsgáljuk őket képalkotóval vagy máshogy is, nem találunk kézzelfogható betegséget. Csinálunk nyaki röntgent, ultrahangot, CT-t, megnézzük fiberoscoppal, labor is készül, hátha van valami kapaszkodó. Aztán ha mázlink van (vagyis a betegnek), akkor kiderül a probléma forrása. Persze csak akkor beszélhetünk mázliról, ha az a betegség valami jól kezelhető dolog...

De a lényeg, hogy sokszor nem derül ki semmi.

Nemrég a European Archives of Otorhinolaryngology-ban megjelent egy cikk, ami a bárium kontrasztanyagos nyelésröntgen szerepét vizsgálja a gombócérzés kivizsgálásában. A brit kollégák közel 200 beteget vizsgáltak meg, és úgy találták, hogy nem igazán segíti a gombócérzéshez tartozó betegség azonosítását a nyelésröntgen, mivel csak 4%-ban találtak szignifikáns eltérést, szűkületet és diverticulumot. Viszont a cikkben nem definiálják, hogy mi a szignifikáns eltérés, egyszerűen a fenti két kóros állapotot oda sorolták, és kész. Vagy ez a szignifikáns dolog valami titkos radiológiai nyelvezet lehet, a nagy radiológus összeesküvés egyik eleme? Viszont azért az esetek több, mint 45%-ában valamilyen nem szignifikáns eltérést láttak ám a britek, pl. hiatus hernia, reflux, nyaki gerinc eltérést, stb. Amik tulajdonképpen akár okozhatnak is gombócérzést.
Van egyébként olyan cikk is, ami ennél hatékonyabbnak mutatja a nyelésröntgent, bár a cikkírók olyan, a nyelésröntgen során talált eltérést is ide soroltak (pl. nyaki csigolya kinövések), ami nem igazán a báriumhoz köthető, hanem sima röntgennel is kimutatható lenne. Legalábbis szerintem, de ha egy radiológus kolléga kijavít vagy megerősít ebben, azt megköszönném.
Szintén 4%-nál több felismert patológiát igazoltak egy 2007-es cikkben is, ráadásul az esetszám 1000 feletti volt. Itt viszont egyáltalán nincsenek anamnesztikus adatok a betegekről, csak és kizárólag a nyelésröntgeneket elemezték. Szóval ez számomra kevésbé mérvadó.

Végül is a fentiek alapján szerintem egyszer érdemes megcsinálni a nyelésröntgent, ha csak és kizárólag gombócérzése van a betegnek. Hátha fennakad valami a horgon! Kisebb a sugárterhelése, mint a CT-nek, és funkcionális vizsgálat, tehát nem egy statikus kép, így több információval szolgál.

süti beállítások módosítása