Pár napja skót kollégák publikáltak egy cikket, amelyben a gyermekek gyakori orrvérzésének próbáltak meg jobban utánajárni szövettan szintjén. 5 olyan gyermeknek vettek szövettani mintát az orrából, akinek szabad szemmel is látható kitágult erek voltak az orrsövényen, gyakori orrvérzés miatt keresték fel a fül- orr- gégészt, és nem találtak más betegséget az orrvérzésük hátterében. A szövettani vizsgálat elvékonyodott falú arteriolákat és hajszálereket mutatott, melyek környezetében krónikus gyulladásra utaló fehérvérsejt-infiltrációt lehetett látni, valamint laphám-metaplasiát.
A cikk szerzői egy korábbi tanulmányukban már felvetették, hogy akár Staphylococcus aureus fertőzés is vezethet gyermekkori orrvérzéshez, tulajdonképpen ezt próbálták meg alátámasztani ezúttal szövettani oldalról. Ezúttal a folyamatot is felvázolták:
1. Staphylococcus aureus kolonizáció az orrnyálkahártyán, a baktérium megtelepszik helyben
2. Krónikus gyulladás alakul ki pörk képzödéssel és érújdonképződéssel
3. A gyerek emiatt kaparja az orrát, ami megerősíti a 2. pontot, ördögi kör alakul ki
4. Az erek fala elvékonyodik, és kialakul a visszatérő orrvérzés
Simán lehet benne valami. A szerzők azt ajánlják, hogy helyi fertőtlenítő orrkenőccsel kezelve lehet legjobban megelőzni a fentiek miatt az orrvérzést. Szerencsére a már kialakult orrvérzést sem annyira nagy kaland ellátni, és a gyerekek általában elég jól tűrik. Érzéstelenítés után legfeljebb csak kis csípést szokás érezni, mást nem. Nekem is csinálták, úgyhogy tudom mi a helyzet a beteg oldaláról is.