A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Glomus tympanicum: a pulzáló jellegű fülzúgás egyik oka

2010.06.07. | drHorváthTamás | komment

Címkék: fül tinnitus dobhártya betegségekről részletesebben középfül

Három napja írtak egy 50 éves nőbetegről a New England Journal of Medicine-ben, aki pulzáló fülzúgás miatt jelentkezett vizsgálatra. Panaszai mögött egy nem túl gyakori kórképet diagnosztizáltak: úgynevezett glomus tympanicum nevű jóindulatú érdaganata volt. Ez a betegség valójában nem is érdaganat, hanem az ún. paragangliomák közé sorolt tumor, az erek falában található vegetatív idegek daganata. Azonban klinikailag jóindulatú érdaganatként kezeljük.

Nagyon jó dobhártyakép a cikkből ITT.
Videó pedig ITT.

A képet mindenképpen érdemes megnézni, mert még laikusok számára is egyértelmű lehet, annyira jó ez a felvétel! Látható, hogy a dobhártya hátsó negyedei (bal fele) mögött nem levegő, hanem egy vörös massza látható. A videón pedig még a pulzálás is észrevehető.

A glomus tympanicum-ra hajlamosító tényező nem ismert, de azt már kimutatták, hogy a szukcinát-dehidrogenáz enzim génjének mutációjához kapcsolódhat. Gyakoribb nőkben, és főleg az 50-es, 60-as éveikben jelentkezhet. A pulzáló fülzúgás jellegzetes tünet, de társulhat hozzá halláscsökkenés, esetleg szédülés, arcidegbénulás, fejfájás is. A betegség diagnózisa a jellegzetes fültükri képen, képalkotó eljárásokon (MRI, CT), valamint érfestésen alapul. Kezelése műtéti eltávolítást jelent, szükség esetén előzetes embolizációval, mesterséges érelzárással lehet a műtéti vérzésveszélyt csökkenteni.

Fül- orr- gégész számára fontos a látvány ismerete, mivel paracentesist, azaz fülfelszúrást ilyenkor nem szabad végezni. Csak csillapíthatatlan vérzést kapunk ha beleszúrunk, mást nem.

süti beállítások módosítása