A tinnitus, azaz a fülzúgás, olyan hang hallását jelenti, mely nem külső hangforrásból ered. A fülzúgásnak számos oka lehet, emiatt a kivizsgálása is egy hosszú procedúra. Erről rendelőnk honlapján részletes leírást lehet olvasni.
Ebben a bejegyzésben a fülzúgás azon formáinak kezeléséről lesz szó, melyek feltehetően a belsőfül és/vagy a hallópálya, a központi idegrendszer rossz működéséből adódik, és egyértelmű kiváltó ok nem azonosítható. Sajnos a betegek nagy része ebbe a csoportba tartozik. Mivel egyelőre nem ál rendelkezésünkre olyan gyógyszer, ami kifejezetten a fülzúgást, azaz egy kvázi nem létező hangélmény hallását gátolja, ezért a kezelés indirekt módon ható gyógyszerek, és az azokat kiegészítő szupportív terápiából áll. Üdítő kivétel talán ez alól a betahistin, mely az egyetlen kifejezetten a belsőfülre ható gyógyszer. Azonban a betahistin sem mindig hat. A biztosan megfelelő célzott gyógyszer hiánya abból is ered, hogy a belsőfül szőrsejtjeinek rossz működésétől a belső hallópályák és a psziché által is generált hangokig nagyon sokfajta "belső eredete" lehet a tinnitusnak, de a rosszul működő "alkatrész" pontos lokalizációja az elérhető vizsgálóeljárásokkal 2009-ben még nem lehetséges.
Mik azok a gyógyszerek, amiket a fülzúgás ezen formáiban adhatunk?
A Fül- Orr- Gégegyógyászat 2002-es supplementumában, rangsorolás nélkül az alábbi szerek vannak felsorolva a tinnitus gyógyszeres kezelésére:
- Betahistin (pl. Betaserc, Betarevin): belsőfül keringését javítja
- Pentoxifyllin (pl. Trental, Chinotal): a vér áramlási tulajdonságait javítja
- Piracetam (pl. Nootropil, Lucetam, Memoril): elsősorban az idegsejtek metabolizmusát és működését segíti a helyi vérkeringés növelése mellett
- Vinpocetin (pl. Cavinton): agyi vérellátás serkentése
- Ginkgo Biloba (pl. Tebofortan): antioxidáns, agyi anyagcsere- és keringésfokozó
- Cinnarizin (pl. Stugeron): értágító
- Acidum Nicotinicum: értágító