A betegség angol neve: swimmer's ear. De miért a strandhoz köthető ez a megbetegedés? A hallójárat bőre rendkívül vékony, és ha tartósan víz alatt van, akkor a felázott hámon keresztül jóval könnyebben tudnak bejutni a kórokozók, mint a száraz bőrön át, tehát könnyeben be is gyullad. Az esetek 90%-ban baktérium okozta gyulladásról van szó, de meglepő módon 10%-ban gombák okozzák a betegséget (http://tr.im/m6Nn). A baktériumok közül leggyakrabban pseudomonas aeruginosa, ritkábban staphylococcus vagy más kórokozók állnak a fertőzés hátterében (http://tr.im/m6OG).
A tünetek jellegzetesek: pár óra vagy 1-2 nap alatt kialakuló fülfájás, mely a hallójárat megnyomására fokozódik. Emellett kialakulhat halláscsökkenés is (a gyulladástól megduzzad a hám, és elzárja a hallójáratot), komolyabb esetben hőemelkedés, láz, vagy a környéki, elsősorban a fül alatti és előtti nyirokcsomók duzzanata.
A hallójárat gyulladás, bár relatíve ártalmatlan betegség, sajnos lassan gyógyul, és meglepően komoly fájdalommal járhat. Rosszabb esetben a gyógyulási szak akár 1-2 hétig is eltarthat! A kezelése többlépcsős. Amennyiben baktérium okozta gyulladásról van szó, enyhébb esetben gyulladásgátlót és antibiotikumot tartalmazó fülcsepp, és gyulladásgátló-fájdalomcsillapító gyógyszer elégséges. Amennyiben komoly hallójárati vizenyővel, szűkülettel is jár a fertőzés, célszerű a hallójáratban savas pH-jú, esetleg gyulladásgátlós gézcsíkot cserélni naponta. Még súlyosabb esetben, pl. ha láz is fellép, antibiotikum szedése javasolt. Gombás betegség esetén az első lépcső a hallójárat teljes kiszárítása, melyet párnaponta behelyezett/befújt bórsavporral lehet elérni. Ritkábban gombaellenes kenőcsöt használunk, vagy súlyos megbetegedés esetén tabletta formában gombaellenes gyógyszer szedése szükséges. Mind a baktérium okozta, mind a gombás hallójárat gyulladásnál a legfontosabb: víz ne érje a fület a gyógyulási szakban!