- gyulladáscsökkentés
- fájdalomcsillapítás
- lázcsillapítás
Manapság rengeteg különféle olyan gyógyszer kapható, ami nem-szteroid gyulladáscsökkentőt, vagy valamilyen ilyen gyógyszerkombinációt tartalmaz. Az, hogy mikor melyiket javasoljuk, a beteg konkrét panaszain és a vizsgálati leleten múlik. Komolyabb látható eltérés mellett előtérbe kerül a gyulladásgátlás, enyhébb esetben elég lehet a fájdalom- és lázcsillapítás. Emellett a gyógyszerek lehetséges mellékhatásait is figyelembe kell venni. Szintén fontos, hogy a feljebb említett 3 hatás eltérően kombinálódik az egyes gyógyszerekben.
Erős gyulladáscsökkentőnek számít a diclofenac (Cataflam, Flector), illetve az ibuprofen (Advil, Algoflex, Nurofen). A noraminphenazon (Algopyrin, Demalgon) kevésbé erős gyulladáscsökkentő, de kiváló fájdalom. és lázcsillapító. Még kevésbé erős hatású a paracetamol (Coldrex, Neocitran, Rubophen), a szalicilátok (Aspirin, Kalmopyrin), és a nifluminsav (Donalgin), de összességében ezek mellékhatásprofilja is jobb. A sor természetesen nem teljes, de talán ezek a leggyakoribb gyógyszerek.
Kiemelendő az aspirin szerepe: Kiderült, hogy a véralvadásgátló hatása erősebb a gyulladásgátló hatásánál, ezért elsődlegesen ma már inkább a kardiológiában, belgyógyászatban használjuk. A fokozott vérzésveszély miatt például műtét előtt fontos tudni, hogy a beteg szedett-e a közelmúltban aspirint!