A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

A fülzúgás (tinnitus) egyik oka az egyedfejlődésben keresendő?

2009.05.20. | drHorváthTamás | komment

Címkék: fül belsőfül fülzúgás tinnitus dobhártya

 

A fülzúgás (latinul tinnitus) életet nem veszélyeztető állapot, mégis megkeseríti a betegek életét. Ilyenkor a betegek egy nem külső hangforrásból származó hangot hallanak. A fülzúgásnak számos oka lehet, részletesebben ITT olvashat róluk.
 
 
Nemrégiben szenzációs felfedezést tettek belsőfülkutatásban ismert amerikai (D.E. Bergles, E. Glowatzki) és brit (J.E. Gale) tudósok, melyet az egyik legrangosabb orvosi újságban, a Nature-ben publikáltak. A kutatási eredményük alapján egy új hipotézist állítottak fel a fülzúgás eredetére vonatkozóan. Ahhoz, hogy ezt megértsük, szükséges némi anatómiai háttér is. Az már évtizedek óta ismert tény, hogy a hallás folyamatában a dobhártya és a hallócsontok által bevitt hangrezgéseket a belsőfülben található, úgynevezett szőrsejtek alakítják át elektromos jellé, és onnan már a hallóideg viszi elektromos impulzusok formájában az agyba a jeleket. A hangrezgés átalakítása (mechano-elektromos transzdukció) úgy történik, hogy a hangrezgések hatására a szőrsejtek "szőrei" elhajlanak, ezáltal ioncsatornák nyílnak meg, és a sejt ingerületbe jön. A szőrsejtek környezetében úgynevezett támasztósejtek vannak, melyek szerepe eddig nem volt tisztázott, bár már ismert tény, hogy ezek a sejtek is képesek némi mozgásra.
 

Az új felfedezés szerint a támasztósejtek embrionális korban ingerlik a szőrsejteket, hogy még a születés előtt éretté tegyék a hallóidegeket. Ez a mechanizmus erősen hasonlít a fülzúgásra, hiszen ott is úgy kerülnek ingerületbe a hallóidegek, hogy nem egy külső hangforrás okozza a hangélményt. Tehát lehet, hogy egy embrionális reflex éledt újra azokban, akik ismeretelen eredetű fülzúgásban szenvednek?
Ha ez beigazolódna, óriási előrelépés lenne a belsőfülkutatásban.

 

· 1 trackback

süti beállítások módosítása