Manapság a krónikus középfülgyulladás korszerű sebészi megoldása a tympanoplastica műtét. Ennek lényege, hogy a dobhártyán lévő lyukat befoltozzuk, ezáltal zárt dobüreget hozunk létre, hogy a vissza-visszatérő felülfertőződést megakadályozzuk. A műtét célja ezen kívül lehetőség szerint a hallásjavítás is, az elpusztult hallócsont(ok) pótlásával.
Azonban korábban, mikor még a rekonstrukciós sebészet nem volt ilyen kifinomult, nem igazán lehetett helyreállítani az élettani viszonyokat, ezért sokszor radikális fülműtétet történt. Radikális fülműtétnél nem az volt a cél, hogy a dobhártya folytonossága helyreálljon, vagy a hallást javítsuk, hanem hogy a krónikus gyulladást kezelhetővé tegyük: a dobhártyát és a hallócsontokat teljes egészében el kellett távolítani, a középfül üregét szélesen a hallójárat felé ki kellett tágítani, hogy egy rendszeresen kezelhető, tisztítható üreget kapjunk, megelőzve ezzel a középfülgyulladás szövődményeit. Ilyenkor természetesen nagyfokú vezetéses halláscsökkenés maradt vissza, a fület soha többet nem érhette víz (különben újra befertőződött), és rendszeres kontroll, tisztítás volt szükséges.
Amióta a dobhártyapótlás mondhatni rutinszerű műtétté vált, kialakult a hatékony technika, azóta a radikális fülműtétek száma rendkívül lecsökkent. Manapság már csak válogatott esetekben, például szövődményes krónikus középfülgyulladásnál, rendkívül kiterjedt cholesteatomás folyamatnál, daganatoknál végezzük. Ez jelzi, hogy a krónikus középfülgyulladásban szenvedők nagy része szerencsére már lehetőséget kap a teljes gyógyulásra.