A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Antikoagulálás kérdése fül- orr- gégészeti beavatkozásoknál - Best Pratice

2024.10.14. | drHorváthTamás | komment

Címkék: ajánlás vérzés best practice antikoagulálás

trio_best_practice.png


Most megint fontos és vitaindító témával foglalkoznak a TRIO Best Practice szekcióban. Az a kérdés, hogy hogy mi legyen az antikoagulált, antitrombotikus kezelés alatt álló betegekkel, ha fül- orr- gégészeti, fej- nyaksebészeti beavatkozást szeretnénk elvégezni náluk (Can Anticoagulation Be Safely Continued in Most Otolaryngologic/Head and Neck Surgery?). Maradjon a vérhigítás, vagy függesszük fel?

A helyzet az, hogy a legtöbb fül- orr- gégészeti és fej- nyaksebészeti műtét vérzésveszély szempontjából nagy kockázatúnak mondható, az alábbiak miatt:
- A fül- orr- gégészeti beavatkozások jelentős része komoly szöveti sebzéssel jár, ahol nem csak a nagyobb erekből jöhet nem jól kontrollálható vérzés, hanem parenchymából, relatív nagy felületen. Sőt, bizonyos értelemben a nagyobb ereket sokszor könnyebb ellátni, mint a szöveti vérzést.
- De ha már nagy erek: a nyaki műtétek az agyba tartó, vagy onnan jövő nagyerek mentén történnek. Ha ezekből kontrollálatlan vérzés indul, akkor abból nagyon gyorsan lehet elvileg akár fatális kimenetel, elvérzés, vagy intracranialis komplikáció.
- Az orrban, a szájüregben, a garatban, vagy a gégében végzett műtétek a légutakkal szoros összefüggésben vannak, konkrétan annak részei. Ha ott benn van vérzés, akkor annak fulladás, de minimum aspirációs penumonia lesz a vége.
- Külső nyaki vérzés egy lezárt sebben akár légúti kompresszióhoz vezethet.

Szóval a fentiek miatt azt mondják az ajánlás szerzői, hogy ha lehet, hagyjuk el a véralvadásgátlást, antitrombotikus kezelést rövid időre, illetve állítsuk át a betegeket gyors hatású készítményre. Ugyanakkor a műtétet követően minél gyorsabban adjuk vissza az adekvát gyógyszereit. De mielőtt így teszünk, konzultáljunk a kezelőorvosával, belgyógyásszal, pláne a magas tromboembóliás rizikójú betegek esetében. Legyen közös a döntés! Viszont az is fontos, hogy kevés az evidencia, lényegében nincsenek RCT-k erre a kérdésre, és nem hiszem, hogy ilyen jellegű  ügyben nagy mennyiségű bizonyítékunk lesz valaha. Ez egy nehéz ügy, komoly mérlegelés kell sok esetben, nekünk is át kell gondolni többször is, hogy például tényleg ki kell-e venni azt a mandulát, pajzsmirigyet, tényleg nem lehet-e még hatékonyabban gyógyszerelni egy orrpolipos beteget, stb.

Az ajánlás szerzői többek között ezekből a cikkekből merítettek:
Hemostatic management of patients undergoing ear-nose-throat surgery
Perioperative Management of Antithrombotic Therapy in Common Otolaryngologic Surgical Procedures: State of the Art Review

Korábbi TRIO Best Practice bejegyzések pedig ITT találhatók

süti beállítások módosítása