Mostanság megint több, ismeretlen kiindulású nyaki laphámcarcinoma áttéttes esettel találkoztunk, és ismét előtérbe került a kérdés, hogy meddig, hogyan érdemes vizsgálódni, kutakodni az elsődleges daganat után. Milyen eredetet zárjunk ki, mikor kellene már elkezdeni a kezelést, stb. A legfőbb kérdés egyébként az volt, hogy rekesz alatt mennyire érdemes kutakodni, kell-e húzni az időt gasztroenterológiai vagy urológiai kivizsgálással laphámcarcinoma esetén, ami arrafelé azért nem jellemző szövettani típus, pláne, hogy a nyakra metastatizáljon. Átnyálaztam elég sok cikket (pl. 1, 2, 3), és végül arra jutottam, hogy nem érdemes a rekesz alá menni, inkább mielőbb érdemes a nyaknak nekiesni. Szinte mindig aztán a Waldeyer gyűrűből (tonsillák, nyelvgyök, orrgarat), illetve a hypopharynxból, vagy a szájüregi nyálkahártyából lesz meg a primer, ha egyáltalán meglesz. Az alsó nyaki áttétek esetén persze felmerül a nyelőcső és a tüdő is, de lejjebbről nem igazán származhat laphámcc.
A következő algoritmus nem tűnik egyébként rossznak:
0. Verifikáljuk a nyaki laphámcc. metastasist
1. Panendoscopia altatásban, oesophagoscopiával, nasenendoscopiával, térképbiopszia a nyelvgyökből, orrgaratból, illetve adott tonsilla eltávolítás mindenképpen + rutinszerűen nyaki CT, melkasröntgen illetve hasi ultrahang.
2. Ha nincs meg a primer tumor, akkor mellkas CT, illetve PET CT.
3. Ha továbbra sincs primer, akkor a nyak menedzselése, az operabilitástól függően elsődlegesen műtét, másodlagosan sugárkezelés.
Az már egy külön történet, hogy besugarazzuk-e a nyelvgyököt utána (vagy a nyakkal együtt), mert ilyen is létezik, vagy watchful waiting legyen a stratégia. Esetleg facebookon hozzá lehetne szólni (ITT), hogy ki hogyan látja az ismeretlen primer kérdését.