Michael Chang dr a Fauquier ENT blogon összeszedte, hogy az eddigi kutatások alapján milyen szerepeket tulajdonítanak a garat közepén becsüngő nyelvcsapnak. A kutatások kifejezés alá tartozik Hippokratész, Arisztotelész, és Galenus véleménye is, akik persze nem tudtak beható tanulmányokat folytatni technikai okok miatt, de véleményük már volt az uvulát illetően. Chang dr nagyon részeletesen, időrendben, névvel gyűjtötte ki az elméleteket, kutatásokat, ezt én most csak egyszerűen felsorolom itt.
- Szóba került, hogy nincs is valós szerepe, csak egy csökevényként maradt itt az egyedfejlődés során. Ennek mondjuk kissé ellentmond, hogy egy csomó vizsgált emlősnek nincs is uvulája.
- Az orrváladékot rávezeti a nyelvgyökre, és ott a nyelvgyöki mandula segít a váladék megtisztításában.
- A hangképzésben lehet szerepe a rezonancia befolyásolása révén.
- Segítheti a nyelést.
- A fülkürtműködést befolyásolja.
Vannak köztük érdekes felvetések, szerintem akár mindegyik szerep elfogadható. Kivéve az utolsót, azt egy kicsit nehezen tudom elképzelni, azért is írtam a végére, de attól még, hogy én nem tudom hova tenni, még lehet benne valami.
További érdekességként rákerestem a neten a leghosszabb uvulára, és ezeket találtam: 1, 2, 3. A nagy keresésben aztán találtam olyan embert is, aki a nyelvét fel tudja dugni szinte az orrgaratba a lágyszájpad mögé. ITT lehet megtekinteni a nagyszerű mutatványt.