Egy "The function of the human saliva" című cikkbe szaladtam bele a múlt héten. Ez egy tök evidens dolog, gondoltam először, de azért csak elolvastam. És milyen jó, hogy így történt, mert nagyon jól összeszedték a nyál szerepét. Egy csomó olyan funkció derült ki, ami persze olvasás közben már magától értetődő volt, de magamtól nem mondtam volna, ha valaki megkérdezi.
A cikk olvasása előtt nagy hirtelen én csak 3 dolgot soroltam volna fel:
- A nyál olajozza be a falatot, hogy le tudjon csúszni, ebben a submandibularis és sublingualis mirigyekben termelt mucin, illetve a parotisban termelt serosus nyál egyaránt segít.
- Elősegíti az emésztést, elsősorban amiláz tartalma miatt, de lipáz is van a nyálban.
- Immunfunkciója van, az immunrendszer első bástyája a táplálékkal bevitt kórokozókkal szemben.
De emellett van még egy csomó minden más is:
- Sérülésektől véd, valamint a stimulált nyál a savakat is pufferelni tudja.
- Segíti az ízérzést és szaglást, mivel az összes anyagról, ami a szájba kerül, a nyál által oldódnak le az ízérző receptorokat stimuláló molekulák.
- Komplex módon védi a fogakat úgy, hogy többek között szuperszaturált (de jó szó!) a fogakat is alkotó ásványokkal.
- A hangképzésben, beszédben is van szerepe, hiszen a hangok formálásához is "beolajozott" gégére-garatra van szükség.
- Szükség esetén hűti vagy fűti az ételt.
- Elősegíti a sebgyógyulást. A szájüregi sebek gyorsabban gyógyulnak, ami részben a nyálban található különböző stimuláló faktoroknak köszönhető.
+1 - Egyes állatokban az izzadás szerepét is betölti a nyál, pl. kutyák lihegnek melegben, hogy párologjon a nyáluk, a patkányok meg a mellkasukra folyatnak nyálat.
A fentiek közül talán még az ízérzékelést mondtam volna magamtól, ha fegyvert tartanak a fejemhez, illetve a kutyás sztorit én is ismerem, de az meg nem humán.