Az orrnyálkahártya gyulladásos megbetegedése gyakori probléma kisgyermekeknél, tinédzsereknél, amely kedvezőtlen hatással bír a testi-lelki és szociális jóllétre egyaránt. Az Európai Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság munkacsoportja 2013 júliusában bocsátotta ki állásfoglalását (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/all.12235/full), amely a gyermekkori nátha kivizsgálására és kezelésre irányuló ajánlást tartalmazza.
Az orrnyálkahártya gyulladását az alábbiak közül legalább két jellegzetes tünet együttes fennállása esetén állapíthatjuk meg: orrváladékozás, orrdugulás, tüsszögés vagy orrviszketés. Az orrnyálkahártya-gyulladásokat alábbiak szerint osztályozzuk: 1. allergiás nátha, 2. fertőzéses nátha, 3. egyéb nem allergiás és nem fertőzéses eredetű nátha. Hasonló tüneteket produkálhat ugyanakkor például az orrsövény ferdülés, a megnagyobbodott orrmandula, vagy orrpolipok jelenléte is.
Az allergiás nátha diagnózisában segítségünkre van a fizikális vizsgálat és bőrteszt elvégzése. Allergiás nátha esetén a kiváltó allergének kerülése feltétlenül ajánlott, első vonalbeli kezelésüket tekintve az antihisztamin tartalmú orrspray, vagy tabletta, vagy szteroid tartalmú orrspray egyaránt hatékony, azonban ez utóbbi hatásosabbnak bizonyult. A biztonságos alkalmazás érdekében gyermekeknél a szteroid tartalmú orrspray napi egy alkalommal történő használata ajánlott. Kiegészítő kezelésként hasznos lehet leukotrién receptor antagonista típusú készítmény, lohasztó orrcsepp/orrspray rövid ideig történő alkalmazása, tengervizes orrmosó és antikolinerg hatású orrspray használata. Az igazoltan IgE-mediált allergiás nátha eseteiben az allergén specifikus immuntherápia (SLIT) hasznos lehet a betegség súlyosbodásának megelőzésében.