A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Körner septum

2012.04.02. | drHorváthTamás | komment

Címkék: anatómia fül fülműtét középfül mastoidüreg

A Körner septum a halántékcsont pars petrosája és pars squamosája közötti varrat domináns folytatása az antrum mastoideumban, a csecsnyúlvány bejáratánál. Egyfajta fejlődési rendellenességnek, vagy talán inkább csak variációnak tekinthető. Nem mindenkinek van ilyen, sőt, legtöbbször jó eséllyel is csak sejthető lehetne, ha foglalkoznánk vele. De nem foglalkozunk, amíg egyszer meg nem fog tréfálni minket mastoidectomia során. Ugyanis pont az a baj vele, hogy ha viszont határozott sövényt alkot, esetleg az antrumot teljesen kettéosztó Körner septuma van a betegnek, akkor azt hihetjük, hogy már az antrum alján vagyunk, és keressük az aditust előrefelé, miközben a Körner septum első-alsó pólusa alatt ott van a nervus facialis, amit jó lenne nem megsérteni.

A Körner septumot összefüggésbe hozták már a krónikus középfülgyulladással és a cholesteatomával is úgy, hogy esetleg az általa okozott szellőzési zavar nagyobb eséllyel vezet a fenti betegségekhez. Úgy tűnik viszont, hogy a mastoidüreg pneumatizáltsági fokát a Körner septum nem befolyásolja, pedig 50-100 évvel ezelőtt ez elég határozott állítás volt.

Egy indiai kolléga videót is töltött föl egy ténylegesen sövényszerű Körner septumról:

süti beállítások módosítása