A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Xylitol a fül- orr- gégészetben

2012.01.05. | drHorváthTamás | komment

A xylitol egy "fogbarát" cukormolekula, ami nagyon sok növényben, bogyóban fellelhető. Elsősorban talán a rágógumikhoz köthető ezt az édesítő, amikbe sokszor azért teszik ezt a hagyományos cukrok helyett, mivel a baktériumok nem tudják felhasználni, emiatt nem okoz fogszuvasodást.

Viszont mint nemrég kiderült, nem csak a fogászatban szeretett anyagról van szó. Még Karácsony előtt a Fauquier ENT blogon olvastam a xylitol fül- orr- gégészeti alkalmazásáról, és meg kell mondjam, meglepően jókat írt róla Chang doktor. Hivatkozik egy novemberi Laryngoscope cikkre, amelyben a szerzők egy 20 fő bevonásával készült, prospektív, randomizált kutatásuk eredményét mutatták be. A cikk írói szerint a sima orröblítővel összehasonlítva, a xylitolos öblítés hatékonyabban csökkenti a krónikus melléküreggyulladásban szenvedő betegek panaszait. Habár volt olyan, aki jelezte, hogy nem különösebben kedveli a cukros ízű folyadékot az orrába tölteni, de a betegséget illetően pozitív a hatása a xylitolnak.

Korábbi kutatások alapján úgy tűnik, hogy a xylitol azért lehet hatékony a krónikus melléküreggyulladásban, mivel gátolja baktériumok megkapaszkodását a nyálkahártyán, legalábbis a tüdőben ezt ki is mutatták. A fülkürtben is hasonló hatást fejthet ki, mivel egy 1998-as Pediatrics cikk szerint kisgyermekeknél a középfülgyulladás esélyét egészen jelentős mértékben csökkentette a xylitolos rágózás vagy szirup használata. Ez a hatás viszont úgy tűnik inkább csak megelőzésre jó: 2002-ben ugyanez a szerzőcsapat már zajló felső légúti fertőzés esetén adott xylitolnál nem tapasztalta, hogy csökkent volna a középfülgyulladás rizikója. Mindenesetre összességében jók a középfülgyulladással kapcsolatos xylitol tapasztalatok, californiai kollégák az eddigi irodalom alapján ennek már alaposabban utána is mentek.

Már önmagában a rágás is jót tesz a fülkürt működésének, de ha ez még kiegészül egy kvázi antibakteriális hatással, az csak jó. Egyébként Chang dr. még egy xylitolos orröblítő receptet is megosztott a blogján. kíváncsi lennék, valakinek van-e tapasztalata ilyen téren.

süti beállítások módosítása