Azt is mondhatnánk, hogy az időskori halláscsökkenés népbetegség, hiszen Magyarországon is százezres nagyságrendben érinti a lakosságot. Ugyanakkor bizonyos értelemben véve ez nem is egészen a betegség kategóriába tartozik, hiszen a csont- és izomrendszerhez, az idegsejtekhez, a szemhez hasonlóan egy normálisnak tekinthető degeneratív folyamat. Azonban egy új, nigériai fül- orr- gégészek által az Otolaryngology - Head and Neck Surgery-ben publikált tanulmány szerint ebbe a folyamatban táplálkozási faktorok is beleszólhatnak, konkrétan a folsav elégséges bevitele, illetve hiánya.
Folsav
(képforrás: wikipedia)
A folsav egy vízben oldódó vitamin, ami embrionális korban a gerinc megfelelő fejlődéséhez szükséges, később hiánya elsősorban a vörösvértestek képződési zavarához, illetve neurológiai és pszichiátriai betegségek kialakulásához vezethet. Azonban ezen túlmenően, a nigériai kollégák vizsgálatai alapján a folsav alacsony szérumszintje volt megfigyelhető az időskori hallásromlásban szenvedő öregeknél. Tehát lehet, hogy a folsav hiánya fokozza a belsőfül és/vagy a hallóideg sejtjeinek öregedését, pusztulását. Az egyébként egészséges, csökkent hallású emberekkel szemben a jól halló idősek vérében a folsav szintje szignifikánsan magasabb volt. Hasonló összefüggést a B12 vitaminnal is megpróbáltak kimutatni -B12 szükséges a folsav megfelelő hasznosításához -, de B12 esetében nem találtak összefüggést a halláscsökkenés és a vitamin plazmaszintje között.
Ezek után lehetséges, hogy nem csak a változatosság miatt érdemes sok spenótot, vagy zöldbabot enni, hanem megeleőzendő az idő előtti halláscsökkenés kialakulását.