Folytatom az előzőleg felvetett fültőmirigy (parotis) onkológiai vonalat, ezúttal a parotis nyaki nyirokcsomó áttéteivel kapcsolatban. Sajnos természetesen a fültőmirigyrák is adhat nyaki nyirokcsomó áttéteket az idő előrehaladtával. A nyirokcsomókban való terjedés ismerete fontos egyrészt a megfelelő nyaki műtét kiválasztása, másrészt az esetleges sugárkezelés kiterjesztésének felmérése miatt.
A fültőmirigy rosszindulatú daganatai esetében, ha az áttétek terjedését vizsgáljuk, teoretikusan nem sok jóra lehet készülni. Egyrészt maga a fültőmirigy, mint szerv is több nyirokcsomó régió határán áll. Másrészt a fej-nyaki nyirokrendszer működése szempontjából is relatíve központi helyet foglal el, ezért várhatóan több nyaki nyirokcsomó régió is érintett lehet egy előrehaladott stádiumban lévő laphámrák esetében (a nyaki nyirokcsomó régiókról egyébként itt írtam részletesebben). A Head & Neck-ben jelent meg egy hónapja egy ezzel kapcsolatos cikk, a parotis laphámrák nyaki nyirokcsomó áttéteinek elhelyezkedését, mintázatát vizsgálták a szerzők. Az eredmények megerősítik a fenti hipotézist, mivel az egyes régitól az ötösig, mindegyikben előfordulhat nyirokcsomó áttét, bár az állkapocs teste alá azért ritkábban terjedt a daganat. Ráadásul néha egy-egy régiót, nyirokcsomót kihagyva egyből az ötös régióba metasztatizált a daganat. Szerencsére viszont az összes betegnél csak adott oldali áttéteket találtak, ellenoldalit nem.
Így nehezen kivitelezhető egy korlátozott kiterjesztésű nyirokcsomóeltávolítás a nyakon, inkább bele kell venni az össze régiót, radikális, vagy módosított radikális műtét kell végezni. Ugyanígy a sugárterapeutának is figyelembe kell venni a potenciális minden irányba történő terjedést.