Az allergiás náthára elsősorban úgy gondolunk, mint a gyermekek és a fiatalabb felnőttek betegségére. Pedig nem az, vagyis nem csak az. Hiszen időskorra is fennmaradhatnak, sőt jó eséllyel fenn is maradnak, vagy akár ilyen életkorban is kezdődhetnek a panaszok. Pontosan nem emlékszem az általam diagnosztizált legidősebb szénanáthás beteg életkorára, de kb. valahol 60-65 év között lehetett az illető. Persze ez egyáltalán nem gyakori történet, de előfordulhat.
Az idősebb allergiás betegek kezelésénél bizonyos szempontokat nem lehet figyelmen kívül hagyni. Pontosan erről szól a májusi Allergy and Asthma Proceedings-ben megjelent cikk, amelybe 2-3 hete botlottam bele.
Mi az, ami miatt allergiakezelés szempontjából speciális helyzetben vannak idősebbek a fiatalokhoz képest?
- Máshogy működik (lassabb) az anyagcseréjük
- Több gyógyszert használnak, nagyobb az esély gyógyszer interakcióra
- Gyakrabban találkozunk nyelési nehezítettséggel
- Látási és mozgásszervi problémáik lehetnek
Az allergiás nátha kezelése jelenleg, mindenki számára elérhető formában a szteroidtartalmú orrspray-t, valamint a tabletta (szirup) formátumú antihisztaminokat jelenti. Tehát túl nagy variációs lehetőség a kezelésben nincsen. Viszont a fenti szempontokat figyelembe véve, az allergiás nátha időskorban jobban kezelhető az orrspray-vel, mint a tablettával. Ugyanis a helyben felszívódó orrspray esetében gyakorlatilag kizárható a gyógyszer interakció, és az anyagcsere változása sem igazán érinti. Könnyebb használni, mint egy újabb tablettát még a többiek mellé észben tartani, és bevenni.
Ilyen aspektusból más kategóriát képviselhetnek az idősebbek. Ráadásul ahogy nő az allergiás nátha előfordulási aránya, az idősebb allergiások száma is nőni fog. Persze az allergiakezelés egy forró téma, sok kutatás folyik ez ügyben. Mire a mai sok allergiás gyerek idős korba lép, addigra már lehet, hogy egy egyszerű géncserével megoldható lesz az allergiás nátha kezelése.