Vasvári Gergely, Heidelbergben dolgozó kollégánk adta a tippet, hogy a Deafness Research UK honlapján közzétett 10, a fül gondozásával kapcsolatos tanácsot továbbadjam itt a blogon. Ezek olyan alapvetések, amiket egyrészt nem áll semmiből betartani, másrészt tényleg sokat segíthetnek a fülproblémák megelőzésében és kezelésében.
1.
Soha ne nyúljunk a hallójáratba semmivel, még fültisztító pálcával sem! Egyrészt valamennyi fülzsír kell a fülbe, hogy ne száradjon ki a bőr, másrészt a zsírt ezzel csak beljebb lehet tolni, ami megnehezíti a spontán ürülését. Harmadrészt minden eszköz sérülést okozhat, még a vattás végüek is.
2.
A fül környékét, ami szabad kézzel elérhető, tartsuk tisztán!
3.
Ha bármilyen fülprobléma van, a fület tartsuk szárazon! A nedvesség mind a baktériumok, mind a gombák szaporodását segíti elő, mivel ők nedves környezetben érzik jól magukat.
4.
Ha valakinek száraz és gyakran viszket a hallójárata, használjon heti rendszerességgel paraffinolajat vagy olivaolajat! Ez egy védőréteget képez a hallójáratban, az esetlegesen beszáradt fülzsírt pedig feloldja.
5.
Olajhasználat esetén a spray hatékonyabb lehet, mint a csepp, mivel kevesebb olaj megy spray formátum esetén a fülbe, ezért nem rontja le még átmenetileg sem a hallást.
6.
Termálfürdőben ne merüljünk víz alá, ne menjen víz a hallójáratba! A meleg termálvízben sokkal nagyobb eséllyel lehet fertőzést összeszedni, mint a hidegebb folyóvizekben, vagy a fertőtlenített vizű uszodában.
7.
Ha nátha okozta fülkürthurut alakul ki füldugulással, orrfújásnál - nyelésnél recsegéssel, akkor inhaláljunk! Ez megnyugtatja az orrnyálkahártyát, oldja a váladékot, felszabadítja a fülkürtszájadékot az orrgaratban.
8.
Repülésnél gyakran egyenlítsük ki a nyomást nyeléssel, rágással, szükség esetén fel- és leszállás előtt lohasztó orrcsepp használatával! Kisgyermekeknél a fülek tartós befogásával lehet esetleg segíteni a nyomásproblémákon.
9.
Ne banalizáljuk el a fülproblémákat! Legtöbbször annál lassabban gyógyul a fül, minél később kerül felismerésre a betegség.
10.
Ha a hallást rossznak érezzük, és erőltetett nyomáskiegyenlítésre (befogott orral-szájjal történő erőlködés, nyelés) sem javul, forduljunk szakemberhez!