Update: 2018.decemberben egy aktuális ajánlásról írok a gyermekkori orrsövényműtét kérdéséről: Mikor ajánlott vagy szabad gyermekkorban orrsövényműtétet végezni? - Best practice
Mert egy elkapkodott műtéttel nem akarunk kozmetikai problémákat okozni a beteg hátralévő életére. Ugyanis a gyermekek orra-orrsövénye az arccal együtt folyamatosan növekszik. Addig, amíg a csontos koponya a végleges méretét és alakját el nem nyeri. Ha az ember belenyúl a növekedés alatt álló struktúrákba, akkor elképzelhető, hogy deformitást okozunk az orr, vagy akár az egész arckoponya küllemét illetően, amit aztán nehéz lehet maradéktalanul eltűntetni, ráadásul ez nyilván csak újabb műtét(ek) árán lehetséges.
Ugyanakkor ez egyfajta hitkérdés. Ami az irodalmat illeti, lényegében csak kis esetszámú, retrospektív tanulmányok készültek, amik a fentieket alátámasztják. Persze ki az az őrült, aki erre a problémára prospektív vizsgálatot készítene?? "Nézzük meg, hogy ha 100 ferde orrsövényű gyermeket mondjuk 6-7 éves korában megoperálunk, akkor hánynak lesz torz az orra vagy az arca!" Ez nyilvánvalóan kivitelezhetetlen. Illetve nem. ŐK megpróbálták, átlag 9.5 éves gyermekeken és szerintük csak kicsit változtak az orr paraméterei. Hát nem tudom... Szóval ez is nehéz kérdés, de én inkább nem kockázatatok. Nagyon-nagyon kevés olyan szituációt tudok elképzelni, hogy okvetlen orrsövényműtétet kelljen végezni.
Mindenesetre az idei első Laryngoscope számban megjelenő cikkben egy állatmodellt alakítottak ki a probléma vizsgálatára. Fiatal nyulakon végeztek orrsövényműtétet, és náluk meg az derült ki, hogy igenis változik.
Na ezek után a ferde orrsövényre térjünk vissza majd 18-20 éves korban...