A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Kiút a depresszióból?

2009.11.12. | drHorváthTamás | 1 komment

Kép: Vincent van Gogh: Az örökkévalóság kapujában, 1882. (Wikipedia).
Energiahiányos állapot, levertség, az érdeklődés elvesztése, koncentrációzavar, fáradtság: ezek a tünetek közös jellemzői a depressziónak és az alvási apnoénak. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy szoros a kapcsolat a két betegség között. 2005-ben a Chest-ben publikált tanulmány szerint a depressziós betegek jelentős része javult az alvási apnoeban alkalmazott CPAP kezelés hatására.
A probléma az, hogy a depressziót kezelő pszichiáterek nem nagyon küldik el a betegeiket alvásvizsgálatra. Miért? A gyógyszercégek évente több tízmillió dollárt költenek reklámokra, melyek a pszichiáterek és a közvélemény meggyőzését szolgálják, hogy a depresszió kezelésének módja az antidepresszáns adása. De mi a teendő akkor, ha az antidepresszáns hatása nem kielégítő? Adjunk több antidepresszánst egyszerre! A gyógyszercégek létrehoztak egy külön antidepresszáns csoportot, melyet „kiegészítő”, „szabadon hozzáadható” antidepresszánsoknak hívnak. A jelenlegi trend azt mutatja, hogy a depressziós betegek kétharmadánál egynél több antidepresszánst kell alkalmazni egyszerre. Ha depressziós, és emellett alvási apnoéra jellemző tünete is van (pl. horkol), nagyon javasolt a pszichiáter mellett alvásvizsgálatra is elmennie - tanácsolja a SleepGuideCrew cikk, ami itt olvasható.

Kommentár: nyilván túlzás lenne azt állítani, hogy depresszió esetén kezdjünk CPAP kezelést a gyógyszer helyett, mivel az endogén depresszió agyi neurotranszmitter regulációs zavar következménye, és ezen valóban csak az antidepresszánsok segítenek. Figyelemre méltó azonban az a tény, hogy a cikk eredeti oldalán 25 blogbejegyzés van, ahol az olvasók reagáltak a cikkíró megállapításaira. Ebben saját tapasztalataikat mondják el, és egyöntetűen úgy nyilatkoznak, hogy a depressziójuk megszűnt a CPAP kezelés megkezdése után, és az antidepresszánst is abba tudták hagyni.
A tanulság talán az, hogy depresszió esetén érdemes alvásvizsgálatra is elmenni és az alvási apnoe betegséget kizárni.

süti beállítások módosítása