Pár napja kaptam meg az aktuális negyedéves Fül- orr- gégegyógyászatot, és találtam benne egy rendkívül érdekes cikket. Vagyis több érdekes cikket is találtam, de számomra ez volt a legtanulságosabb. Dr. Karosi Tamás (DOTE, Fül- Orr- Gégészeti Klinika) tanulmánya a valamilyen kóros állapot miatt rögzült, és ezért eltávolított, majd protézissel pótolt kengyel (stapes) hallócsont szövettani vizsgálatáról szól.
Miért érdekes ez az egész?
Az ép fültükri kép mellett észlelt
vezetéses halláscsökkenés messze leggyakoribb oka a legbelső hallócsont, a kengyel rögzítettsége. A kengyel egészséges emberben az üllő hallócsontról vezeti át a hangot a belsőfül folyadékterére (video
ITT), mintegy dugattyú-szerűen mozogva a dobüreg belső falán található úgynevezett ovális ablakban. Az alábbi,
wikipediáról származó képen látható a stapes, melynek feje (head) csatlakozik az üllőhöz, és a talp (base) része helyezkedik el az ovális ablakban:
Tehát, mint feljebb említettem, a vezetéses halláscsökkenés oka ép egyéb viszonyok mellett legtöbbször a kengyel talpának rögzítettsége. A fixáltság oka leggyakrabban az úgynevezett otosclerosis nevű betegség, mely egyfajta gyulladásos állapot, és a kengyel valamint környéki csontállomány átépülésével jár. Ezzel hosszabb-rövidebb idő alatt vezetéses halláscsökkenés alakul ki. Később a gyulladásos mediátorok és toxikus anyagok a belsőfül folyadékterébe is bejutnak, ekkor már percepciós halláscsökkenés is fellép, illetve fülzúgás is kialakulhat. Egyébként a debreceni kutatócsoport sokat foglalkozik az otosclerosis kialakulásának mechanizmusával. Nekik köszönhető, hogy már tényként kezelhető összefüggést sikerült találni az otosclerosis és a kanyaró vírus fertőzés között.
Dr. Karosi Tamásék tanulmányában 284 nem otosclerosis miatt eltávolított, fixált kengyel szövettani vizsgálata történt. Szövettanilag 6 különböző csoportba lehetett sorolni ezeket a kengyelt érintő megbetegedéseket. De ami még fontosabb számomra, hogy ismét felhívta a figyelmet arra, hogy az esetek 1/3-ában nem otosclerosis áll a stapes-rögzítettség hátterében. Ez a szám a vártnál szerintem nagyobb, én inkább valahogy 1/5 körüli, vagy még kisebb értékre gondoltam volna. Ennek a számnak elsősorban prognosztikai értéke van. Ugyanis míg a más okból kialakult kengyelfixációt gyakorlatilag egy életre megoldja az eltávolítás, illetve protézissel történő pótlás, addig az otosclerosisnál bár a hallás vezetéses komponensén javít a műtét, de hosszú távon a műtét ellenére is visszafordíthatatlan halláscsökkenés léphet fel, valamint a fülzúgás elkerülésére sem garancia a bevatkozás. Emiatt ez a cikk nagyon sokat tesz hozzá az ismeretlen eredetű vezetéses halláscsökkenésben szenvedő betegek felvilágosításához.