Ha felülről nézünk a gégébe, a hangszalagok belégzéskor egy fordított V alakot formálva helyezkednek el. Ezen a
wikipediáról származó képen mindez jól látható:
Mindkét hangszalag elülső pólusa egy közös pontban, fixen van rögzítve, míg a hátsó pólusuk a mozgó, úgynevezett aryporcokhoz. Az aryporcok forgása a hozzákötött hangszalagok eltávolítását eredményezi. Így nyílik a hangrés.
A hangszalagok elülső találkozási pontja (comissura anterior) műtéttechnikai okok miatt egyébként is egy érdekes anatómiai hely, viszont a hangszalagok rosszindulatú laphámdaganatainak megítélésénél is komoly jelentősége van. Ugyanis amíg a rosszindulatú daganat "csak" a hangszalagon van, addig azt mondhatjuk, hogy relatív jól körülírtnek tekinthető a betegség. Így adott esetben kisebb műtéttel is eltávolítható a daganat, sokkal nagyobb eséllyel nyílik lehetőség a gége nagy részének megőrzésére. De ha például a comissura anteriort is eléri már a daganat, nehéz megítélni, hogy nem terjedt-e át a felszín alatt az ellenoldalra, vagy felfelé az egyébként itt végződő gégefedőre, esetleg előrefelé magára a gége porcára, szóval a tér minden irányába. Emiatt ilyenkor nagyobb műtétet vagyunk kénytelenek elvégezni, akár teljes gégeeltávolítást, a biztonság érdekében.
Volt olyan fül- orr- gégészeti munkacsoport, aki egy 534 betegen végzett
tanulmány alapján azt javasolta, hogy a gégedaganatok stádiumbeosztásánál meghatározó szerepe legyen a comissura anteriornak. Úgy találták, hogy a comisura anterior daganatos érintettsége legalább annyira befolyásolja a túlélési esélyt, mint az ezzel nem foglalkozó
hivatalos beosztás bármelyik másik eleme. Azóta még több tanulmány megerősítette a comissura fontos onkológiai szerepét, de a beosztás nem változott. Viszont természetesen jobban figyelünk erre a pontra. Egy pár napja napvilágot látott
cikk szerint egyébként a szemünk sokkal jobb a comissurába való terjedés megítélésére, mint például a helikális CT. A mai nagyon hatékony képalkotó vizsgálati eljárások idején sem szabad elfelejtkezni a jó öreg szemről!