Az egyébként ránctalanításra használt Botolinum toxin A (botox) egy meglehetősen szokatlan alkalmazásáról
írnak a Head & Face Medicine-ben. Úgy néz ki, hogy az idegesejt-végződésekben az
acetil-kolin neurotranszmitter kibocsátást gátló botox jelentősen csökkenti az orrváladékozást az allergiás náthában szenvedőknél. Korábban már voltak fül- orr- gégészeti betegségek egy részében kísérletek botox-szal, és főleg fokozott váladéktermelődés esetén jelentős javulás érhető el vele. Ilyen eredmény
látható a fokozott nyálfolyással járó betegségeknél is, de ezidáig például az allergiában nem próbálták. A botox azért hatékony, mivel a mirigyek beidegzése, vagyis az autonom idegrendszer által történő vezérlése megváltozik a szer hatására. Hatékonyabbnak tűnik a szteroidos orrspray-nél is. A cikk pont olyan esetekben látja hasznosnak az alkalmazását, amikor a hagyományos gyógyszerek, például az egyébként jó szteroidos orrspray-k nem válnak be.
Jó-jó, mindez nagyon szépen hangzik. Lehet, hogy valamilyen formában tényleg egyszer botox-ot fogunk az orrunkba nyomni. Viszont nap, mint nap találkozunk olyan hírességekkel, akik valaha nagyon szépek voltak, csak kissé túlzásba vitték a botox-ot. Márpedig túlzott alkalmazása például a mimikai izmok esetében az izmok elsorvadásához vezethet. És akkor már kezdenek úgy kinézni, mint Joker a Batmanből:
Azt mindenképpen meg kellene tudnunk, hogy hosszú távon mit csinálhat az orrnyálkahártyánkkal a botox, nehogy visszafordíthatatlan, az eredeti problémánál még komolyabb károsodást okozzunk ezzel.