Vannak bizonyos megbetegedések, állapotok, amik hajlamosítanak rá, de a pontos ok még feltárásra vár. Az orrpolip kialakulásáról egyelőre a következőket tudjuk:
- az allergiás mechanizmushoz hasonló sejttípusokat találtak a polipokban szövettani vizsgálatok során, de mégsincs direkt kapcsolat az allergia (szénanátha) és az orrpolip között.
- az asthma viszont hajlamosító tényező, asthmásoknál gyakoribb az orrpolip, és fordítva.
- ugyanígy van kapcsolat az aspirin érzékenység és az orrpolip között
- egyes betegségek, melyek érintik (rontják) az orr- és melléküregi nyálkahártya csillószőreinek működését, szintén hajlamosítanak orrpolipra. Ilyen pl. a cysticus fibrosis, vagy a Kartagener szindróma.
Mivel nem tudjuk, hogy mi okozza az orrpolipot, ezért a gyógyítása sem megoldott. Azt már mindeképpen mi orvosok, és a betegek is kénytelenek vagyunk elfogadni, hogy az orrpolip az orvostudomány mai állásánál az allergiás náthához hasonlóan nem gyógyítható, csak jobban, vagy kevésbé jól karban tartható. Rendszeres szteroidos orrspray használat elengedhetetlen a kiújulás elkerülésére, de bizonyos időközönként műtéti úton kell eltávolítani a polipokat, vagy pedig kúraszerűen szedett szteroid tablettákkal lehet visszaszorítani őket. Ez utóbbi módszer, bár egyes esetekben alkalmas a műtét elkerülésére, az esetleges mellékhatások miatt csak szigorú felügyelet mellett kivitelezhető!