Röviden: nem.
Az orrsövény elferdülése - a sokkal ritkább, balesetből kialakult ferdeséget leszámítva - egyfajta fejlődési rendellenesség. Ilyenkor az orrot belülről két, elvileg szimmetrikus orrfélre osztó orrsövényt alkotó porcos és csontos elemek (főleg a porc) az egyedfejlődés során rendellenesen nőnek. Az orrsövény az egyik orrfél irányába bedomborodva szűkítheti az adott oldalt, képezhet S alakot, kiálló tüskéket, de mindkét orrfelet szinte teljesen lezáró girbegurbaság is kialakulhat benne.
Az orrsövényferdülés az emberiség igen nagy részét érinti. Ha minden ember orrát endoszkóppal (száloptikás eszközzel) megvizsgálnánk, a legtöbb embernél találnánk kisebb-nagyobb deformitást. Most akkor az emberiség több, mint felét meg kellene operálni?
Önmagában az a tény, hogy valakinek ferde az orrsövénye, még nem jelent azonnal műtétet. Panaszmentes beteget felesleges megoperálni, hiszen nem tudunk mit javítani az illetőnél ezzel a műtéttel. Azonban számos olyan tünet van, ami az orrsövényferdüléshez kapcsolódhat, és esetleg egy laikus nem biztos, hogy összeköti a két dolgot egymással. Lehetnek persze egyértelmű tünetei, pl. orrdugulás, rossz szaglás, orrtáji teltségérzés. De ugyanakkor a visszatérő vagy krónikus arcüreg-gyulladás, a fülkürthurut, az állandó szájlégzés miatt kialakuló krónikus torok- és mandulagyulladás, a fejfájás is mind-mind lehet az orrsövényferdülés következménye. Tehát azon túl, hogy életminőség-javító hatású lehet egy orrsövényműtét, még jópár olyan kórállapotot szűntethet meg, ami a puszta komfortérzésnél több. Mindig egyéni mérlegelés kérdése, hogy abban a helyzetben milyen javulás várható egy műtéttől az egyes panaszokat illetően.