A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Orrcsepp függőség

2009.04.08. | drHorváthTamás | komment

Címkék: orr orrcsepp orrcsepp függőség betegségekről részletesebben

 

Számos olyan megbetegedés létezik, melynek gyógyulását jelentősen meggyorsítják a különböző, recept nélkül kapható ún. lohasztó orrcseppek. Ezek az orrcseppek jók és hasznosak! Azonban csínján kell bánni velük, mivel tartós használatuk esetén számos nem kívánt mellékhatás léphet fel. Ezek közül talán a legfontosabb a függőség. Ez azt jelenti, hogy bár a betegnek korábban sem volt jó az orrlégzése (nyilván valami miatt elkezdte az orrcseppet használni), azonban egy idő után már kizárólag csak orrcsepp használatát követően tud orrán keresztül levegőt venni. A szervezetünk ezekhez a szerekhez hozzászokhat. Extrém esetben ez a hozzászokás olyan mértékű lehet, hogy napi több üveg orrcseppet is elfogyaszthatnak a betegek!

A lohasztó orrcseppek a nyálkahártya ereit húzzák össze, ezáltal csökkentik a vérellátást. Így kevesebb folyadék tud az erekből a szövetközi résekbe filtrálódni, tehát csökken a nyálkahártya duzzanat. Ez a hatás rövid távon jó, de csak rövid távon valósul meg. Hosszú távon úgynevezett rebound (visszacsapás) effektus alakul ki, tartós szövetközi vizenyő jön létre, tehát paradox módon az orrcsepptől lesz tartósan duzzadt az orrnyálkahártya! Ezen kívül, ha nagy mennyiségben jut a keringésbe ilyen szer, az már akár a vérnyomást is befolyásolhatja.

Emiatt a lohasztó orrcseppeket legfeljebb 7-10 napig szabad használni!

Mit lehet tenni, ha valaki mégis rászokott az orrcseppre?
Természetesen van rá megoldás. De mint minden függőség megszűntetése, eleinte ez is csak átmeneti rosszabb állapot (jelen esetben rosszabb orrlégzés) mellett lesz csak megoldható. Ilyenkor az orrcseppet fokozatosan fel kell cserélni receptre kapható, az allergia és az idült orrnyálkahártya gyulladás kezelésében használatos szteroidos orrspray-re. Mivel azok hatása kevésbé drámai, mint a lohasztó orrcseppeké, ezért a betegek önmagában a szteroidos orrspray-vel ritkán elégedettek. Ezért kiegészítésképpen tengervizes sóval történő orröblítés, vagy allergia ellenes gyógyszer átmeneti szedése is szóba jöhet. Ha mindezek ellenére a betegnél továbbra is tűrhetetlenül rossz az orrlégzés, úgynevezett orrkagyló megkisebbítő műtétet lehet végezni.

 

süti beállítások módosítása