"Current trends in perioperative antibiotic use: a survey of otolaryngologists" címmel jelent meg nemrég az Otolaryngology - Heand and Neck Surgery-ben egy cikk, ami kicsit elgondolkoztatott. 6903 amerikai fül- orr- gégésznek küldtek ki egy kérdőívet, amivel felmérték, hogy ki melyik beavatkozás előtt/után/körül ad prophylaktikusan antibiotikumot, és azt is megkérdezték, hogy szerintük van-e elég evidencia arra, hogy szükséges, vagy nem szükséges az adott beavatkozáskhoz az antibiotikus prophylaxis.
Ami engem elsősorban érdekelt, az a teljes gégeeltávolítás, ami egyébként az összes beavatkozás (pl.mandulaműtét, FESS, stb.) közül a leggyakrabban kapott pozitív választ. A válaszadók 91.1%-a ad rendszeresen antibiotikumot prophylaxisnak total laryngectomiánál, ebből 73.6%-uk azért, mert szerintük evidencia, hogy kell adni. Na ez utóbbi a legérdekesebb, mert ez a felmérés összvisz két cikket (1, 2) tudott citálni arra vonatkozóan, hogy jótékony, ha a nagyobb fej-nyaki onkológiai műtéteket ("clean-contaminated head and neck oncological surgery") antibiotikus védelemben végezzük. Jó, persze annak már nem álltam neki, hogy az adott 2 cikk hivatkozási listáját feldolgozzam, de azért az én fogalmaim szerint ez kevés az evidenciához. Ami meg nem okvetlen baj, mert sokszor a hócipőm van tele az evidence-based orvoslással. Sőt, annak ellenére, hogy nekem ez nem evidens, ebben az esetben mégis az ügy mellé állok én is, mert szerintem is jobban jár a beteg, ha legalább a gyógyulási szak legelején, megelőzésképpen kap antibiotikumot. A teljes gégeeltávolítás során megnyitjuk a garatot, nekem ez már önmagában elég az antibiotikumhoz. Vagy például sokszor a tracheaváladék a műtét előtti pangás (tumor miatt szűk glottis) miatt műtét után jön fel nagy mennyiségben, vagy azért a szívódrainek mellett is lehet némi retenció, és még lehetne sorolni a sok fertőzési lehetőséget.
Nem mellesleg itt nem csak simán egy lassabb sebgyógyulást, hanem egy garatsipolyt kockáztatunk, ami lehet, hogy csak hetek-hónapok, és esetleg újabb műtét(ek) során oldható csak meg végleg. Én ezért sem itt spórolnék az antibiotikummal. Ráadásul az amoxicillin-klavulánsav teljesen megfelel a célra a fenti cikkek alapján, szóval még csak nem is valami durva antibiózisról van szó.