Az egyes Candida fajok közül a Candida albicans okoz emberben leggyakrabban megbetegedést. Irodalmi adatok szerint a Candida albicans tünetmentes hordozása eléri az 50%-ot a lakosságnál. Candida pozitív tenyésztési eredmény nem jelent automatikusan megbetegedést, ép immunrendszer esetén az egyes fajok a bőr, a tápcsatorna és akár a hüvely normál flórájában is megtalálhatóak.
Tehát a diagnózis felállításakor figyelembe kell vennünk a beteg immunstátuszát, a klinikai tüneteket, valamint a tenyésztési eredménynél a csíraszámot, hogy eldöntsük valóban gombafertőzés, Candida gomba áll a háttérben.
A garat és szájüreg candidiasis leggyakrabban együtt fordul elő, hajlamosító tényező például műfogsor viselés, immundeficienciával járó állapotok, antibiotikum kezelés, tartós szteroid terápia, de nagyon gyakran ép immunrendszerű, közösségbe járó kisgyermekeknél jelentkezik a fertőzés soor, azaz szájpenész formájában. Tehát a candida fertőzésnek nem alapfeltétele az immunkomprimált állapot.
A betegek sok esetben panaszmentesek, de sokszor csípő-égő érzésről, fémíz érzésről számolnak be. Jellemző, hogy a protézis felfekvési területének megfelelően a szájpad nyálkahártyája vörös, ödémás, erodált lehet. Ehhez a képhez csatlakozhat a nyelvhát depapilláltsága és a szájzugok gyulladása. Ez a triász - a szájpad-nyelv-szájzugok gyulladása - annyira jellemző a krónikus candidiasisra, hogy a gomba kitenyésztése nélkül is bátran kimondható a diagnózis. A nyelvhát piros, fájdalmas.
1. ábra: Candida albicans a mikroszkóban és a szájüregben
A garat candidiasisa során a nyálkahártyán fehéres-sárgás, relatíve könnyen levonható lepedék látható. A lepedék letörlését követően alatta felszínes fekély látható, melynek alapja diszkrét vérzést mutat. Ezek a fekélyek általában alig fájdalmasak és a nyelést ritkán nehezíthetik.
Enyhe megbetegedés esetén a kezelés első lépése a fertőzés lokális ellátása. A helyi kezelés lehetőségei: Glyceinum boraxatummal, Diflucan oldattal történő ecsetelés, gargalizálás, Nystatin drazsé szopogatása.
Felnőtteknél, vagy ismert immundeficiens háttér esetén a lokális kezelés mellett szisztémás antimikotikumok (ketokonazol, itrokonazol, flukonazol) alkalmazása szükséges.
Nem szabad elfelejteni, hogy felnőtteknél a szájüreg, garat gombás fertőzése hátterében megbújhat az immunrendszer károsodásával járó megbetegedés, amit célszerű kizárni.