A Pediatrics-ben megjelent egy guideline a gyermekkori akut arcüreggyulladás (melléküreggyulladás) diagnosztikájáról és kezeléséről. Óriás meglepetések nincsenek, de megerősítések, finomítások, konkrét időtartam javaslatok viszont igen.
A lényeg:
1. A gyermekkori arcüreggyulladás diagnosztikája a klinikumra épül, képalkotó, elsősorban röntgen elvégzése felesleges, nem javasolt. CT is csak szövődmény (intracranialis, orbitalis) esetén szükséges.
2. A klinikumra épülő diagnosztika azt jelenti, hogy akut sinusitis gyanúja merül fel, ha
- a felső légúti panaszok (orrfolyás, köhögés) már legalább 10 napja tartanak, és nem javulnak, vagy
- átmeneti javulás után ismét romlanak, vagy
- eleve heves panaszokkal indul a betegség (39+ fokos láz, gennyes orrfolyás), és ezek legalább 3 napja tartanak.
3. Antibiotikum adása csak a fentiek esetén indokolt, sőt, igazából csak az utóbbi két esetben. Ha pedig antibiotikum, akkor természetesen amoxicillin, illetve amoxicillin-klavulánsav jön szóba elsőként választandó szerként.
4. A megkezdett antibiotikus kezelést 3 nap után érdemes felülvizsgálni, ha a hozzátartozó elmondása alapján nem javulnak a panaszok, vagy kontrollon nem lát javulást az orvos. Ez esetben lehet váltani a gyógyszerelésen.
A hecc kedvéért egy képet kiloptam belőle, ami a sima, szövődménymentes felső légúti fertőzés (nem arcüreggyulladással!) tüneteit, valamint a láz alakulását mutatja a súlyosság és az idő függvényében.