A múltkori, szájzugi arcideges bejegyzés kapcsán jöttem rá, hogy a parotis (fültőmirigy) Warthin tumoráról még nem írtam, pedig ez a második leggyakoribb jóindulatú daganat a fültőmirigyben. Az első helyezett a pleomorph adenoma, arról viszont már volt szó ITT.
A Warthin tumor (cystadenoma lymphomatosum papillare) részben szövettanilag, részben karakterisztikájában is különbözik a pleomorph adenomától. Míg a pleomorph adenomában hám- és mesenchymaslis sejtek dominálnak, addig a Warthin tumorban nagyon sok lymphoid sejtet lehet megfigyelni, amely lymphoid stroma néha polipszerűen ágazik el a cisztikusan tágult mirigyszövetben.
Ami a klinikumot illeti, a Warthin tumor inkább későbbi életkorban szokott jelentkezni (6-7. évtizedben), talán gyakrabban férfiakban, és egyértelműen gyakrabban fordul elő dohányzók között. Érdekes módon sokszor kétoldali a folyamat, bár általában nem egy időben jelenik meg mindkét oldalon. Warthin tumor szinte kizárólag csak a parotisban fordul elő, minden más nyálmirigyben jóval ritkábban, bár egyéb extrém lokalizációk (pl. orrgarat) is előfordulhatnak. Szerencsére kifejezetten ritkán alakul át rosszindulatú daganattá (vagy alakul ki mellette malignoma), ennek esélye 1%-nál is kevesebb, Ezzel szemben a pleomorph adenoma ennél egyértelműen gyakrabban malignizálódik kezelés nélkül.
A kezelés egyébként ez esetben is műtétet jelent. Műtét nélkül a tumor folyamatosan csak nő, eleinte legfeljebb kozmetikai problémát okozva, később viszont akár az arcideg működése is romolhat, akár teljesen lebénítva az adott arcfél mimikai izomzatát. Műtét után a kiújulás szerencsére nem túl gyakori, kb. 5% alatti.