A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

A mandulaműtét után tényleg ritkábban lesznek betegek a gyerekek

2013.04.21. | drHorváthTamás | komment

Címkék: mandulaműtét orrmandula gyermek fül orr gégészet torokmandula

Visszatérő és jogos kérdés a szülők részéről, hogy ha a gyerkőcnek kivesszük az orr- és/vagy a torokmanduláját, akkor ritkábban lesz-e beteg. Ugyanis olyan városi legendák is vannak, hogy a műtét után nemhogy ritkábban, hanem inkább gyakrabban lehet elkapni fertőzéseket. Nem mondom, hogy ez elvi szinten nem következhet be, de ahhoz nagyon komoly pechsorozatnak kell egyszerre összejönni, hogy így alakuljon, és egyáltalán nem jellemző. Sőt, a beteg orr- és torokmandula eltávolítása egyértelműen csökkenti a felső légúti fertőzések gyakoriságát. Ez az orvosi tapasztalat.

De aki nem hisz nekem, vagy a kollégáimnak, talán hinni fog egy az International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology-ban megjelent kutatásnak. Tajvani kollégák megnézték, hogy vajon tényleg ritkábban járnak-e orvoshoz az orrmandula- (A) , a torokmandula (T), és a mindkét műtéten egyszerre (T+A) átesett gyermekek műtét után, mint a műtét előtt. Láss csodát, kiderült, hogy sokkal ritkábban. Ez főleg a T+A, tehát mind- az orr- mind a torokmandula egy ülésben való eltávolítása után volt szembeszökő, ahol közel fele annyiszor lettek betegek a gyerekek, mint műtét előtt. Sőt, mikor a műtét előtti 3 hónapot hasonlították össze a műtét utáni időszakkal, ez még nagyobb arányú javulást jelentett. Nyilván az volt az az időszak, amikor a szülők besokalltak... A kutatás egyébként még tovább finomította ezt a kérdést. Korcsoportok szerint is megnézték a felső légúti hurutok előfordulásának esélyét műtét előtt és után, és úgy néz ki, hogy ez a javulás elsősorban a kisgyermekek esetén jellemző. Ugyan a 12-18 évesek körében is valamennyit javít a műtét, de közel sem annyit, mind a 6 évesnél fiatalabbak esetében.

A félreértések elkerülése végett pár dolog még idekívánkozik a bejegyzés végére. A fentiek nem azt jelentik, hogy ezek szerint csak kisgyermekkorban érdemes mandulaműtéten átesni, és akkor is úgy, hogy mind az orr-, mind a torokmandulát ki kell vetetni. Ugyanis a felső légúti megbetegedések gyakorisága csak egy paraméter, ami miatt mandulaműtét szóba kerül. A műtétnek oka lehet még a gócosság, mandula körüli tályog, a krónikus savós középfülgyulladás, a gátolt orrlégzés, stb. Ezeknek egy része gyakori felső légúti huruttal is jár, de másik része nem, illetve egyik-másik állapot inkább kisgyermekkorra jellemző, míg mások (pl. a góc kérdése) inkább már jellemzően felnőttkori ügy. De arra mindenképpen jó volt ez a kutatás, hogy bebizonyítsa azt, hogy a kisgyermekkori  felső légúti hurut vonatkozásában sokat javít a mandulaműtét.

süti beállítások módosítása