A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

A nyálmirigyek működését egy "belső óra" szabályozza

2012.07.20. | drHorváthTamás | komment

Címkék: nyálmirigyek parotis parkinson betegség

Most olvastam, hogy jópár olyan gént sikerült azonosítani a nyálmirigyekben, ami a mirigyek ritmikus, napszakhoz kötött működését befolyásolja. Az általuk kódolt fehérjék, ion- és vízcsatornák, markerek mind a normális nappali-éjszakai (fény-sötét) körülmények között szabályozott, változó működést mutatnak, de teljes sötétségben is hasonló módon zajlik a nyálelválasztás. Próbáltam utánanézni, hogy mióta is tudunk erről az egész cirkadián ritmusú működésről, és egy 1971-es Journal of Physiology cikkig tudtam visszamenni. Ebben leírják, hogy nem stimulált parotisban a nátrium és a klór szekréciója mutat napszaki működést, míg stimulált mirigyben a kálium, a kálcium és egyes fehérjék kiválasztása is változik. Egyébként a szájüreg hőmérséklete is napszakhoz kötött.

Twitteren is kiposztoltam ezt a belső órás cikket, és @Hearing_Library reagált rá egy másik tanulmánnyal, amiben a Parkinson betegek fokozott nyáltermeléséről van szó. Ez a tünet is napszaki eltérést mutat, így akár az sem kizárt, hogy a Parkinson betegségnek a nyálproblémái akár az óraműködés befolyásolása kapcsán alakulhatnak ki.

süti beállítások módosítása